Anunțul privind repararea Străzii Bobâlna din municipiul Câmpina a fost publicat pe SEAP, zilele trecute, iar termnul limită de depunere a ofertelor este 3 august 2018. După cum a anunțat primarul Horia Tiseanu la conferința de presă de la începutul acestei luni, va fi o lucrare de reabilitare a trotuarelor și carosabilului până la stratul de uzură, acesta urmând să fie turnat după introducerea canalizării de către HidroPrahova.
După cum reiese din anunțul publicat pe SEAP, valoarea estimativă a întregii lucrări este de 3,25 milioane lei (fără TVA). În documentația pentru licitație se precizează faptul că nu se cunoaște data la care vor începe lucrările de realizare a canalizării de către HidroPrahova, iar în cazul în care acest lucru se va întâmpla în perioada în care se lucrează la asfaltarea străzii, lucrările vor fi sistate și continuate după introducerea canalizării. Este, însă, puțin probabil să se întâmple acest lucru având în vedere faptul că nu s-a prezentat nimeni la licitația organizată de HidroPrahova în vederea reluării lucrărilor de canalizare de la Câmpina, Bănești și Vălenii de Munte. Revenind la reabilitarea Străzii Bobâlna, dacă licitația decurge fără probleme, lucrările ar putea începe undeva spre sfârșitul lunii august, începutul lunii septembrie. În ceea ce privește Calea Doftanei, aici se vor realiza doar lucrări de plombare.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.