Un incident mai puțin obișnuit s-a produs în această după-amiază, în Câmpina. La supermarketul Carrefour, din centrul localității, s-a auzit o bubuitură puternică, similară unei explozii. Clienții au fost evacuați, iar magazinul a fost închis.
Angajații Carrefour au sunat la 112, iar la supermarket au venit echipaje de la Poliția Locală și de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență. Ce s-a întâmplat, de fapt? Pur și simplu, a pocnit gresia de la intrare. În urma ploilor puternice din ultima vreme, sub gresie s-a infiltrat multă apă. S-a cret o presiune puternică, iar plăcile de gresie s-au 'umflat' și au pocnit cu un zgomot puternic. Nu a fost nimeni rănit, în schimb mai multă lume s-a speriat, s-a creat panică și a fost apelat numărul unic de urgență 112.

Clădirea din Strada Lt. Erou Oprescu Adrian, fostul Cămin Eneregtic, a fost mereu o problemă pentru Câmpina, cel puțin din punct de vedere al curățeniei.

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Prahova, programată pentru joi, 26 februarie, pe ordinea de zi se află și un proiect privind constituirea, organizarea și funcționarea Comisiei pentru coordonarea implementării măsurilor necesare pentru îmbunătățirea condițiilor de viață a locuitorilor din așezările informale din județul Prahova.

Multe gări din lumea asta au un aer primitor, care te îmbie la viață, la visare, la începuturi de drum... Gările din România, în cea mai mare parte a lor, sunt deplorabile murdare, triste. Iar Câmpina, din păcate, nu face excepție.

În noaptea de marți spre miercuri, pompierii militari au fost solicitați să intervină în cazul producerii unui accident rutier pe DN1, pe raza orașului Băicoi.