La sediul Asociației Județene de Fotbal Prahova a avut loc o ședință a Comitetului Executiv în care s-au stabilit o serie de modificări pentru sezonul competițional 2025-2026 și s-au anunțat datele de începere a viitorului sezon.
Astfel, Liga A Prahova, eșalonul de elită al fotbalului județean, va avea în sezonul 2024-2025 o serie de 18 echipe, din care vor retrograda ultimele patru, iar din sezonul 2025-2026 va fi o singură serie cu 16 echipe. Liga A va avea prima etapă din sezonul următor în week-end-ul 24-25 august, fiind programată o singură intermediară, pe 3 septembrie.
În Superliga B Prahova, noul sezon va începe tot în week-end-ul 24-25 august, vor promova primele două echipe, iar din sezonul viitor 2025-2026, vor fi două serii a câte 16 echipe. Și aici va fi tot o singură intermediară, pe 4 septembrie.
În Superliga B1 Prahova vor promova primele patru echipe din fiecare serie, iar noul sezon va începe în week-end-ul 31 august - 1 septembrie. În același week-end vor începe și jocurile din Liga B.
De asemenea, din noul sezon, toate echipele au obligația să-și înscrie jucătorii pe platforma footballconnect.ro, în caz contrar neavând drept de joc.

Într-un ultim meci de verificare înaintea începerii unei noi ediții de campionat, CS Cornu s-a deplasat vineri după-amiază la Vălenii de Munte, unde a întâlnit formația locale, Teleajenul (foto).

Miercuri după-amiază, la Filipești, pe arena „Metalul”, s-au întâlnit într-un joc amical formațiile Viitorul Filipești și Inter Bănești.

Echipa de juniori a CS Câmpina, pregătită de Roberto Opatchi, a ales pentru ziua de miercuri un meci amical în deplasare, la București, cu formația Juniorul,

Unele echipe joacă meciuri amicale, altele încep meciurile oficiale, odată cu primul tur al fazei județene a Cupei României. Iată meciurile echipelor din Câmpina și împrejurimi: