Lucrările la puntea pietonală de peste râul Doftana au început în toamna anului trecut și sunt finanțate în baza unui parteneriat încheiat între Consiliul Județean Prahova, Consiliul Local Bănești și Consiliul Local Câmpina. Firma executantă este Le Grand G&G din Câmpina (câștigătoarea licitației organizate de Primăria Bănești), iar valoarea contractului este de 1.512.341 lei fără TVA.
Puntea de peste râul Doftana, sau podețul pietonal, cum doriți să-i spuneți, are o lungime de aproximativ 250 metri și o lățime de 1,2 metri, are o structură metalică și va fi prevăzut cu balustrade. Până acum au fost turnați stâlpii de susținere, fiecare la o adâncime de 12 metri, așa cum a fost prevăzut în proiect, iar în prezent se lucrează la montarea componentelor metalice și a balustradelor de susținere. Puntea este situată chiar lângă podul vechi, din piatră, construit în perioada 1861-1864, pe vremea domnitorului Alexandru Ioan Cuza, pod care a rezistat 150 de ani și care a cedat în primăvara lui 2014, din cauza cantității mari de precipitații. Autoritățile locale și județene au renunțat la ideea refacerii podului de piatră despre care se menționează că este monument istoric, iar reconstrucția sa ar necesita autorizații speciale, multe avize și foarte mulți bani. S-a optat pentru varianta unui podeț pietonal destinat zecilor de navetiști care se deplasează zilnic, pe jos sau cu bicicleta, între cele două localități.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.