Lucrările la puntea pietonală de peste râul Doftana au început în toamna anului trecut și sunt finanțate în baza unui parteneriat încheiat între Consiliul Județean Prahova, Consiliul Local Bănești și Consiliul Local Câmpina. Firma executantă este Le Grand G&G din Câmpina (câștigătoarea licitației organizate de Primăria Bănești), iar valoarea contractului este de 1.512.341 lei fără TVA.
Puntea de peste râul Doftana, sau podețul pietonal, cum doriți să-i spuneți, are o lungime de aproximativ 250 metri și o lățime de 1,2 metri, are o structură metalică și va fi prevăzut cu balustrade. Până acum au fost turnați stâlpii de susținere, fiecare la o adâncime de 12 metri, așa cum a fost prevăzut în proiect, iar în prezent se lucrează la montarea componentelor metalice și a balustradelor de susținere. Puntea este situată chiar lângă podul vechi, din piatră, construit în perioada 1861-1864, pe vremea domnitorului Alexandru Ioan Cuza, pod care a rezistat 150 de ani și care a cedat în primăvara lui 2014, din cauza cantității mari de precipitații. Autoritățile locale și județene au renunțat la ideea refacerii podului de piatră despre care se menționează că este monument istoric, iar reconstrucția sa ar necesita autorizații speciale, multe avize și foarte mulți bani. S-a optat pentru varianta unui podeț pietonal destinat zecilor de navetiști care se deplasează zilnic, pe jos sau cu bicicleta, între cele două localități.
Clubul Sportiv OK Silva Câmpina a derulat marți, 21 octombrie, un proiect în colaborare cu Colegiul Tehnic Forestier din Câmpina, proiect în cadrul căruia 100 elevi ai acestei instituții de învățământ au făcut cunoștință cu orientarea sportivă.
În cursul zilei de miercuri, 22 octombrie, în cadrul Programului Național ”Școala Altfel”, la Grădinița ”Iulia Hasdeu” din Câmpina a avut loc o acțiune educativ-preventivă pe linie rutieră desfășurată de lucrătorii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Câmpina.
Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au acționat în cursul zilei de marți, 21 octombrie 2025, pe întreg teritoriul județului, în special în municipiile Ploiești și Câmpina dar și în localitățile Păulești, Urlați, Valea Călugărească, precum și pe principalele artere rutiere naționale, respectiv DN1, DN1A, DN1B și DN72, desfășurând activități de prevenire, control și informare pentru creșterea siguranței cetățenilor.
Am primit un comunicat din partea Primăriei Câmpina, privind efectuarea unor lucrări de reparații pe Strada Uniunea Europeană.