CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Apa de la Barajul Paltinu va fi evacuată parțial. Orice activitate pe albiile râurilor Prahova și Doftana este interzisă vineri, 16 iunie

- Actualitate -

Apa de la Barajul Paltinu va fi evacuată parțial. Orice activitate pe albiile râurilor Prahova și Doftana este interzisă vineri, 16 iunie

Sistemul Județean de Gospodărire a Apelor Prahova va efectua mâine, 16 iunie 2017, manevrele de deschidere a golirii de fund nr. 2 de la Barajul Paltinu. Va fi evacuat un debit de aproximativ 13 mc/s de apă, în intervalul orar 12.00-13.00.

Este o evacuare controlată, determinată de creșterea nivelului apei din lacul de acumulare. Reprezentanții SGA Prahova avertizează că populația și agenții economici trebuie să folosească doar podurile pentru traversarea cursurilor de apă și să nu desfășoare mâine activități în albiile râurilor Prahova și Doftana. Conducerea Sistemului de Gospodărire a Apelor a transmis informări tuturor comitetelor locale pentru situații de urgență din localitățile pe unde trec cele două râuri (în aval de baraj), precum și Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență, solicitând luarea de măsuri pentru a nu exista victime și pagube materiale după evacuarea apei și până la intrarea în normalitate a cursurilor de apă.


15 Jun 2017 08:35 23271 vizualizari


Comentarii






  • 16.06.2017 15:47 Andreeaaa Dar putem circula pe acolo?
612 vizualizari 13 Dec 2025 09:53 Intrarea în vigoare a noilor zone de impozitare ale Câmpinei va fi amânată pentru începutul anului 2027

Intrarea în vigoare a noilor zone de impozitare ale Câmpinei va fi amânată pentru începutul anului 2027

Joi, 18 decembrie, este ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina. Pe ordinea de zi a ședinței, printre punctele care vor intra în discuția aleșilor locali se numără și un proiect de modificare a unei hotărâri anterioare privid stabilirea și delimitarea zonelor de impozitare ale municipiului Câmpina.

citeste mai mult
436 vizualizari 13 Dec 2025 09:30 Incendiu la Bordeni. Două persoane au suferit arsuri

Incendiu la Bordeni. Două persoane au suferit arsuri

UPDATE - ISU a anunțat că incendiul a pornit, cel mai probabil, de la o afumătoare lăsată nesupravegheată. Incendiul a fost lichidat.
Puțin înaintea orei 7 în dimineața zilei de sâmbătă s-a dat alarma. Un incendiu la Bordeni, sat al comunei Scorțeni.

citeste mai mult
1499 vizualizari 12 Dec 2025 20:08 Și, totuși, Câmpina va avea patinoar!

Și, totuși, Câmpina va avea patinoar!

Înaite de criza apei, administrația locală din Câmpina anunța o surpriză pentru mari și mici - un patinoar pe locul actualului teren de minifotbal de lângă ștrandul (nefuncțional) din apropierea Casei Tineretului.

citeste mai mult
612 vizualizari 12 Dec 2025 18:10 De luni, 15 decembrie, elevii din localitățile afectate de criza apei revin în bănci

De luni, 15 decembrie, elevii din localitățile afectate de criza apei revin în bănci

Finalizarea analizelor microbiologice efectuate de Direcția de Sănătate Publică Prahova și declararea apei din rețeaua HidroPrahova ca fiind potabilă are în continuare efecte. Mai exact, se intră în normalitate.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV