Liga A, etapa a 21-a. Derby-uri la Văleni şi Brebu

Sport (Categoria articolului)

La finalul acestei săptămâni are loc etapa a XXI-a din Liga A Prahova, derby-urile rundei având loc la Văleni, unde vine CS Cornu, şi la Brebu, unde va avea loc un derby local, aici venind echipa lui Florin Stăncioiu, Tricolorul Breaza, ambele în mare suferinţă. Iată programul complet, avancronicile jocurilor şi delegările arbitrilor şi observatorilor:

vineri, 8 aprilie, ora 17.00
Plopeni: CSO Plopeni – CS Blejoi
În tur, 1-0 (C. Vlad).
Etapa trecută, Găzarul Surani – CSO Plopeni 1-2 (Sârghie – Al. Vasile, Copilu) / CS Blejoi – Astra II (Dr. Gheorghe 2, Stanca, Ivan).
În ediţia trecută de campionat, CSO Plopeni – CS Blejoi 0-1 (Ivan) / CS Blejoi – CSO Plopeni 0-0.

Arbitri: Ovidiu Oprea - Valentin Dumitru, Cătălin Popovici.
Observator: Mihail Ionescu.

sâmbătă, 9 aprilie, ora 11.00
Văleni: Teleajen Văleni – CS Cornu
În tur, 1-1 (Sintulescu autogol – Gavrilă).
Etapa trecută, Avântul Măneciu – Teleajen Văleni 2-0 (C. Stoian, Onea) / CS Cornu – AFC Brebu 2-0 (Şovăială 2).
În ediţia trecută de campionat, CS Cornu – Teleajen Văleni 1-4 (Ioniţă – Cernea 2, Cruceru 2) / Teleajen Văleni – CS Cornu 1-0 (Cruceru).
Arbitri: Bogdan Zahiu - Andrei Sotir, Alexandru Chioibaşu.
Observator: Ion Andreoiu.

Tufeni: AS Tufeni – Găzarul Surani
În tur, 3-1 (Comnoiu 2, Vane – Bucur).
Etapa trecută, FC Băneşti – AS Tueni 3-1 (Stăncescu, Petrescu 2 – Braşoveanu) / Găzarul Surani – CSO Plopeni 1-2 (Sârghie – Al. Vasile, Copilu).
În ediţia trecută de campionat nu s-au întâlnit.

Arbitri: Cristina Părăluţă - Cristinel Damian, Cristian Lefter.
Observator: Constantin Safta.

Ploieşti: Astra II – CS Ceptura
În tur, 2-1 (N. Popescu autogol, Bondilă – Lascu).
Etapa trecută, CS Blejoi – Astra II 4-0 (Dr. Gheorghe 2, Stanca, Ivan) / CS Ceptura – Progresul Drăgăneşti 2-1 (Micloiu, Pura - Oprea).
În ediţia trecută de campionat nu s-au întâlnit.

Arbitri: Andrei Moroiţă - Alexandru Chivu, Eduard Neagu.
Observator: Eugen Popescu.

sâmbătă, 9 aprilie, ora 17.00
Brebu: AFC Brebu – Tricolorul Breaza
În tur, 1-2 (B. Dumitru – Marcu autogol, Stan).
Etapa trecută, CS Cornu – AC Brebu 2-0 (Şovăială 2) / Tricolorul Breaza – CS Păuleşti 1-2 (Vintilă – Ciobanu, Pantilimonescu).
În ediţia trecută de campionat, AFC Brebu – Tricolorul Breaza 0-2 (Vişan, Vintilă) / Tricolorul Breaza – AC Brebu -1 (Istrate 2, Vintilă – Neagu).
Arbitri: Ionuţ Neagu - Sebastian Păduraru, Ştefan Călăraşu.
Observator: Constantin Ciocoiu.

Urlaţi: Unirea Urlaţi – FC Băneşti
În tur, 0-7 (Gânju, Negreanu 4, Budileanu, Nichifor).
Etapa trecută, Unirea Cocorăştii Colţ - Unirea Urlaţi 3-1 (Matei, Bălan, Durlea – Rob) / FC Băneşti – AS Tufeni 3-1 (Stăncescu, Petrescu 2 – Braşoveanu).
În ediţia trecută de campionat nu s-au întâlnit.

Arbitri: Laurenţiu Piciu - Ştefan Dumitrache, Gabriel Răduţă.
Observator: George Negoiţescu.

duminică, 10 aprilie, ora 11.00
Drăgăneşti: Progresul Drăgăneşti – Avântul Măneciu
În tur, 2-3 (Năftănăilă, Oprea – D. Stoian, Sârbu, Olteanu).
Etapa trecută, CS Ceptura – Progresul Drăgăneşti 2-1 (Micloiu, Pura – Oprea) / Avântul Măneciu – Teleajen Văleni 2-0 (C. Stoian, Onea).
În ediţia trecută de campionat, Avântul Măneciu – Progresul Drăgăneşti 2-0 (C. Stoian, D. Stoian) / Progresul Drăgăneşti – Avântul Măneciu 2-1 (Oprea, Matei – Costache).
Arbitri: Doralin Bârziloiu - Octavian Ciorescu, Diana Florea.
Observator: Marian Deaconu.

Păuleşti: CS Păuleşti – Unirea Cocorăştii Colţ
În tur, 5-2 (M. Mihai, Bărăgan, Buutufei, Ciobanu 2 – Cazan, Aristan).
Etapa trecută, Găzarul Surani – CSO Plopeni 1-2 (Sârghie – Al. Vasile, Copilu) / Unirea Cocorăştii Colţ – Unirea Urlaţi 3-1 (Matei, Bălan, Durlea – Rob).
În ediţia trecută de campionat, Unirea Cocorăştii Colţ – CS Păuleşti 0-2 (Pripu, Bărăgan) / CS Păuleşti – Unirea Cocorăştii Colţ 10-0 (Butufei 2, M. Mihai 2, Ciobanu 4, Popa, Neagu).
Arbitri: Mădălin Dicu - Mircea Rusu, Stelian Mălăroiu.
Observator: Vasile Radu.

2770 vizualizari

Comentarii

Campurile marcate cu * sunt obligatorii

Sport

1283 vizualizari
17 oct. 2021 20:17

Primele două victorii în meciuri oficiale pentru handbalistele de la CS Câmpina

Echipa de handbal feminin a CS Câmpina, antrenată de Daniel Vasile, înființată de ceva vreme, a participat doar la competiții cu caracter de verificare. Din acest sezon, echipa a fost înscrisă în Campionatul Municipal București, la junioare IV.

1698 vizualizari
17 oct. 2021 19:28

Superliga B Prahova. Triumf Poiana Câmpina - Știința Albești 7-0. Și se putea mai mult...

La fel ca și în alte situații, despre care am scris la momentul potrivit, dezinteresul unor echipe pentru competiție aduce o pată neagră pe obrazul unui fotbal de nivel județan și așa destul de afectat de scandaluri. La fel s-a întâmplat și duminică, 17 octombrie, la meciul Triumf Poiana Câmpina - Știința Albești, acolo unde oaspeții au venit cu numai 11 jucători, dintre care unul nu avea viza medicală. În aceste condiții, oaspeții au început jocul în zece jucători, iar aproape de minutul 75, unul dintre fundașii de la Albești a cedat fizic, echpa sa terminând partida în nouă jucători.

Alte stiri recente

1917 vizualizari
19 oct. 2021 20:25

De miercuri, 20 octombrie 2021, elevii Școlii Gimnaziale ”Ion Câmpineanu” din Câmpina trec în sistemul online de învățământ

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Prahova a adoptat marți, 19 octombrie, Hotărârea nr. 89 privind trecerea în sistem online a încă zece unități de învățământ din județ, din cauza infectărilor cu SARS-CoV-2.

2169 vizualizari
19 oct. 2021 20:10

Documentația pentru concesionarea Muzeului Doftana unui investitor privat, în dezbaterea Consiliului Local Telega

Pe ordinea de zi a ședinței de miercuri, 20 octombrie 2021, a Consiliului Local Telega se află un proiect de hotărâre privind aprobarea studiului de oportunitate, raportului de evaluare și redevenței minime în vederea concesionării Muzeului Doftana (fosta închisoare) unui investitor privat.