Au fost foarte puține discuții în plenul Consiliului Local Câmpina la votul asupra bugetului pentru 2025.
Și nu a fost niciun amendament...
Am detaliat subiectul AICI.
Acum, ne-a atras atenția un punct de vedere exprimat de primarul Irina Nistor, privind includerea în buget a proiectelor cu fonduri europene: ”M-a deranjat că a ieșit cineva în anii trecuți să spună că are cel mai mare buget din istoria Câmpinei! E doar o chestiune de procedură, dar era mai corect să spună acesta este bugetul, acestea sunt veniturile noastre, la care se mai adaugă atâtea fonduri europene, dar acești bani nu-i avem!”
Există o prevedere "legală, dar nu și morală", după cum consideră primarul Câmpinei, potrivit căreia administrațiile locale trebuie să includă în fiecare an în buget sumele aferente proiectelor cu finanțare europeană. Sumele întregi, adică toată valoarea proiectului respectiv. Banii nu există, pentru că proiectele se derulează pe parcursul mai multor ani, sumele necesare sunt plătite în mai multe tranșe de către ministere, practic, banii sunt pe hârtie nu și în contul Primăriei.
Irina Nistor și-a mai arătat preocuparea pentru găsirea unor soluții care să îmbogățească baza de venituri: ”Câmpina nu mai este un oraș industrial și avem cam aceleași venituri de mai mulți ani. Noi trebuie să încercăm să mărim acea bază de venituri proprii, aici trebuie să găsim soluții”.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!
La finalul lunii iunie a anului trecut, Grupul de firme Neptun - Soceram anunța donarea către administrația locală a stadionului Rafinăriei din Bulevardul Nicolae Bălcescu.
La începutul lunii iunie a acestui an, președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, vizita vestigiile din Parcul Trandafirilor, alături de primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor.
Magaziul Pretty, situat în Câmpina, pe Bulevardul Carol I, nr. 22, a început o campanie de reduceri substanțiale - de 30% la produsele românești.
În fiecare an, de la bugetul local se alocă fonduri pentru bisericile din Câmpina.