CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Nici locatarii blocului 8 de pe Strada Eminescu nu vor să se mute în blocul de necesitate

- Social -

Nici locatarii blocului 8 de pe Strada Eminescu nu vor să se mute în blocul de necesitate

Primăria Câmpina a primit răspuns oficial, în scris, de la asociația de proprietari de la blocul nr. 8 de pe Strada Mihai Eminescu, prin care se anunță refuzul locatarilor de aici de a se muta în blocul de necesitate pentru ca blocul lor să poată fi consolidat. Acesta este al doilea refuz după cel al uneia dintre asociațiile de la blocul A6 (Asociația 933) de pe Strada Schelelor. 

"Acum așteptăm răspunsurile de la a doua asociație de la A6 și de la blocurile 6 și 10 de pe Strada Mihai Eminescu. În funcție de aceste raspunsuri vom decide ce facem mai departe. Este regretabil faptul că locatarii nu doresc să se mute, astfel încât să putem realiza lucrările de consolidare la blocurile lor", a declarat primarul Horia Tiseanu la ultima ședința a Consiliului Local Câmpina.
Răspunsurile asociațiilor de proprietari, la care sunt anexate listele cu semnăturile locatarilor din blocurile respective, sunt înregistrate la Primăria Câmpina. Blocul A6 de pe Schelelor și blocurile 6, 8 și 10 de pe Eminescu sunt cele mai degradate blocuri din Câmpina și sunt încadrate în clasa I de risc seismic. Blocurile de pe Strada Mihai Eminescu au fost finalizate în anul 1960, iar blocul A6 a fost dat în folosință în anul 1966.
Tot în clasa I de risc seismic sunt încadrate alte cinci blocuri din localitate: 38, 39, 40, 41 și 43 de pe Strada Orizontului, construite în perioada 1970-1972.


07 Apr 2017 09:37 6290 vizualizari


Comentarii






  • 09.04.2017 10:18 Safin georgeta Locuiesc în blocul A6, nu ne-au fost prezentate conditiile de consolidare in scris, nici odată din partea Consiliului Local, deasemenea modalitatea, criteriile de mutare in blocul de la Kaufland, care are doar 72 de apart/garsoniere, față de 88 de apart., cate are blocul A6!! Cum sa acceptăm mutarea pe vorbe? Suntem, totusi proprietari în apart din A6 si dorim sa fim mai informați (in scris, nu pe vorbe), in acest sens si nu sa fim criticați in presa ca nu vrem sa ne mutăm!!
  • 07.04.2017 13:38 Dana Se vor muta cand o sa cada blocul peste ei!
  • 07.04.2017 13:17 Lucia Am mai comentat la un articol asemanator, repet: faceti un articol documentat de catre locuitorii din blocurile respective! Ei cunosc cel mai bine situatia si va pot spune si de ce se tot refuza asa-zisa mutare: nu exista cifre exacte legate de costuri, nu exista contracte etc., toate sunt doar vorbe. Cei ptr care mutarea nu e gratuita, cat vor plati? Cati ani nu-si vor putea vinde apartamentele? Si tot asa.... Chiar nu vi se pare suspect ca toti refuza?
769 vizualizari 28 Aug 2026 17:30 Proiectul depus de Clubul Copiilor Câmpina, declarat câștigător și admis la finanțare din Fondul Științescu

Proiectul depus de Clubul Copiilor Câmpina, declarat câștigător și admis la finanțare din Fondul Științescu

"STEAM HUB Câmpina - Educație prin experiment, inovare și creativitate” este un proiect inițiat și elaborat de prof. Alina Botoacă, directorul Clubului Copiilor Câmpina, împreună cu echipa de cadre didactice a instituției.

citeste mai mult
1105 vizualizari 27 Aug 2026 12:06 Ce propuneri au câmpinenii pentru proiecte finanțate cu fonduri europene în perioada 2028-2034

Ce propuneri au câmpinenii pentru proiecte finanțate cu fonduri europene în perioada 2028-2034

Primăria Câmpina a lansat o provocare, zilele trecute, invitându-i pe câmpineni să propună proiecte cu finanțare din fonduri europene pentru perioada 2028-2034.

citeste mai mult
3307 vizualizari 26 Aug 2026 17:36 Consultare publică privind desființarea Cantinei Sociale de la Câmpina. Beneficiarii ar urma să primească tichete pentru mâncare

Consultare publică privind desființarea Cantinei Sociale de la Câmpina. Beneficiarii ar urma să primească tichete pentru mâncare

Primăria municipiului Câmpina a adus în consultare publică un proiect de hotărâre privind desființarea Serviciului social „Cantina de ajutor social” Câmpina și stabilirea acordării unor beneficii de asistență socială sub forma de tichete sociale pe suport electronic pentru produse alimentare și mese calde.

citeste mai mult
553 vizualizari 24 Aug 2026 19:59 41 candidați admiși și 84 respinși la sesiunea de toamnă a bacalaureatului, la Câmpina

41 candidați admiși și 84 respinși la sesiunea de toamnă a bacalaureatului, la Câmpina

149 candidați s-a înscris pentru susținerea bacalaureatului de toamnă la cele patru licee din Câmpina. Dintre aceștia, 41 au promovat bacalaureatul, 84 au fost respinși, iar 24 nu s-au prezentat. Promovabilitate – 32,8%.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV