Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a vorbit în cadrul unei conferinÈ›e de presă desfășurată săptămâna aceasta È™i despre proiectul cu fonduri europene privind eficientizarea energetică a trei blocuri din localitate, însumând 276 spaÈ›ii locative.
Este vorba de blocurile P1 (foto) de pe B-dul Carol I, nr. 3, P3 de pe B-dul Carol I, nr. 9 È™i B1 de pe Strada B.P. Hasdeu, nr. 80. Acestea însumează 276 spaÈ›ii locative.
”Din mandatul trecut era început un proiect de eficientizare energetică a unor blocuri. În cursul anului trecut am semnat deja contractul cu constructorul. Acum, am avut o contestaÈ›ie pe partea de consultanță. Am câÈ™tigat, dar aÈ™teptăm să vedem dacă se face recurs. În cel mai scurt timp, vom începe lucrările. Înainte vom face È™edinÈ›e cu asociaÈ›iile de proprietari din aceste blocuri È™i am să-i rog pe oameni ca atunci când încep lucrările È™i constată că sunt probleme, să ni le semnaleze imediat. La acel moment le vom pune la dipoziÈ›ie un număr de telefon prin care vor putea menÈ›ine legătura cu noi. Acest lucru vreau să-l facem pentru a nu se mai repete ceea ce s-a întâmplat cu blocul 7ABC, contract încheiat în precedentul mandat, dar finalizat tot de noi”, a afirmat Irina Nistor.
Proiectul privind cele trei blocuri este finanțat prin PNRR, iar valoarea sa este de 21.104.057,94 lei, fără TVA.
CiteÈ™te cele mai noi È™tiri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv È™i grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Pe holurile Judecătoriei Câmpina poÈ›i fi martor al unor lucruri interesante, mai ales pentru cei nefamiliarizaÈ›i cu evoluÈ›ia unui proces juridic.

În cadrul unui eveniment care a avut loc marÈ›i, 14 iulie, la sediul Consiliului JudeÈ›ean, în prezenÈ›a directorului ADR Sud-Muntenia, Liviu MuÈ™at, s-au semnat 16 contacte de finanÈ›are pentru proiecte de investiÈ›ii asigurate din fonduri europene.

Un nou eveniment trist a avut loc în Bucegi în cursul zilei de marÈ›i.

Fostul primar al comunei prahovene FloreÈ™ti, Eugen David, a publicat pe contul său de Facebook cererea de chemare în judecată a statului româ, pe care a depus-o marÈ›i, 14 iulie, la Tribunalul Prahova, prin care cere despăgubiri.