Primul tur al alegerilor prezidențiale a trecut, ecourile nu s-au stins și nici nu se vor stinge prea curând având în vedere șocul resimțit de politicieni și electorat, deopotrivă, la anunțarea rezultatelor.
Totuși, pe lângă discuțiile legate de acest subiect, încep să apară și unele informații cu privire la candidatul anti-UE și sunt informații inclusiv de pe plan local. În săptămâna de dinaintea primului tur de scrutin pentru prezidențiale, în Câmpina s-au distribuit câteva sute de pachete consistente pentru persoanele defavorizate. O acțiune bine organizată și făcută cu un scop clar: cei care au primit pachete au primit și “recomandarea” de a vota cu un anume candidat care va salva țara! Din păcate, încă se mai practică astfel de lucruri care nu fac bine nimănui și în niciun caz democrației și țării.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat că pe Strada Ecaterina Teodoriou a apărut o surpare într-un trotuar.

În cursul după-amiezii de vineri, la intrarea pe Strada Sg. Maj. Erou Grigore Nicolae din Câmpina, la mică distanță de intrarea la Spitalul Municipal, a avut loc un accident rutier.

„Dacă acum câţiva ani, chiar în perioada pandemiei, aveam 35-40 de naşteri pe lună şi tot era nerentabil, anul trecut a fost o medie lunară de 11 naşteri, iar acum am ajuns la o medie de cinci-șapte naşteri pe lună, dar personalul trebuie să fie acelaşi”, a explicat Ioan Simion, fondatorul Centrului Medical Sanconfind renunțarea la secția de maternitate, citat de zf.ro.

În această dimineață, pe DN1 a avut loc un accident de circulație, la km 67+650, pe sensul Ploiești - Câmpina.