Până la aprobarea bugetului local al municipiului Câmpina, probabil undeva pe la jumătatea lunii martie, continuăm să vă prezentăm zone din Câmpina care așteaptă o intervenție din partea autorităților.
În rândurile de față poposim pe Strada Ion Câmpineanu. Ar trebui să căutăm foarte mult în urmă să vedem când a avut loc ultima lucrare pentru modernizarea acestei străzi, a acestei zone. Este adevărat că modernizarea acestei străzi nu este deloc simplă - probabil implică și ziduri de sprijin sau o consolidare a malului spre Lacul Curiacul, este nevoie de o reabilitare a trotuarului, de găsirea unei soluții pentru partea dinspre versant, este nevoie de multă atenție, poate chiar migală. Va fi nevoie de un proiect profesionist și de bani, foarte mulți bani, dar oamenii de aici merită și ei să simtă că cineva din rândul autorităților își îndreaptă atenția și spre ei.
Acum, drumul este denivelat, plin de gropi și crăpături, o cale de acces ocolită de toată lumea... În plus, undeva pe Aleea Violetei, între aceasta și Strada Ion Câmpineanu, cineva, probabil locuitor din zonă, și-a amenajat cotețe și spații de depozitare, peisajul fiind unul care nu face cinste nici măcar unei zone mărginașe a unui municipiu european...
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au acționat, în perioada 26 ianuarie - 1 februarie, pe principalele artere de circulație din județul Prahova, pentru prevenirea producerii de accidente rutiere generate de viteza excesivă.

Lacul Bisericii, din Câmpina, este locul preferat de joacă al multor copii atunci când este suficient de frig încât să se formeze un strat de gheață.

Este în curs de desfășurare a patra ediție a Concursului „Noark susține școlile pentru a-și transforma visele în realitate”. Au fost aceptate în concurs 35 echipe, printre care și una de la Liceul Tehnologic Energetic din Câmpina.

Un bărbat de 45 ani din Mislea este arestat preventiv de la începutul lunii decembrie, fiind acuzat de lipsire de libertate și agresiune sexuală asupra unui minor.