Retragerea cu torțe s-a desfășurat în această seară pe Bulevardul Carol I din municipiul Câmpina, din zona centrală, de la Salcie, până în Cartierul Câmpinița, la sediul Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr". Au defilat cu torțele aprinse cei 1.300 de elevi ai "Promoției Centenarului", adică elevii care au susținut admiterea în ianuarie 2018 și care joi, 1 noiembrie 2018, vor avea festivitatea de absolvire.
A fost o paradă frumoasă, dedicată Centenarului Marii Uniri, dar și împlinirii în acest an a jumătate de secol de la înființarea Școlii de Poliție de la Câmpina. Pe întreg traseul, elevii au fost însoțiți de profesorii lor și de conducerea școlii și au fost aplaudați, fotografiați/filmați de câmpinenii aflați de o parte și de alta a Bulevardului Carol I. Este a treia retragere cu torțe din istoria Școlii de Poliție de la Câmpina. Prima a avut loc în octombrie 2013, iar următoarele două în acest an, în mai și octombrie.
Promoția 2018 a Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" a avut astăzi o zi cu multe emoții. A fost ziua în care s-au făcut și repartițiile la inspectoratele județene din țară, în ordinea descrescătoare a mediilor și simultan cu Școala de Agenți de Poliție "Septimiu Mureșan" din Cluj-Napoca. Joi vor urma emoțiile ceremoniei de absolvire și înaintare în grad, iar de săptămâna viitoare proaspeții absolvenți își vor lua în primire atribuțiile la locul de muncă.
Școala de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" a fost înființată la 1 februarie 1968 și se numără printre primele școli ale Ministerului de Interne. De-a lungul timpului a format aproximativ 60.000 de polițiști. Școala poartă actuala denumire din anul 2005, avocatul liberal Vasile Lascăr fiind ales ca patron spiritual al instituției în semn de apreciere pentru promovarea în Parlament (în anul 1903) a primei legi organice a Poliției Române.

"Noi. Moromeții" este spectacolul care a încununat manifestările dedicate Zilei Universale a Iei și sărbătorii Sânzienelor, la Câmpina. Atelierul Actorului a adus pe scenă parte din ADN-ul românesc. Pentru că el, Ilie Moromete, cu toată familia lui, cu satul lui, cu poiana lui, cu prietenii și vecinii, el, Moromete, e parte din noi...

De Ziua Universală a Iei, 24 iunie 2026, Casa Municipală de Cultură "Geo Bogza" din Câmpina a organizat mai multe evenimente dedicate celei mai valoroase creații a portului popular românesc, dar și celor care iubesc și poartă cu mândrie ia tradițională.

"Fiecare cămașă cusută poartă o poveste adevărată, trecuță prin ac și ață, cernută prin sita deasă a răbdării", așa își descrie Elena Stoian, în câteva cuvinte, superba colecție etnografică.

„Efecte secundare” este cel mai nou volum semnat de Lidia Molla, apărut la Editura Elstar și care va fi lansat vineri, 26 iunie, de la ora 17.30 la Librăria Elstar, în cadrul unei noi ediții a Seratelor Culturale Elstar.