Printr-o ordonanță de urgență adoptată astăzi, 14 mai 2020, de Guvernul României, s-au stabilit o serie de măsuri în domeniul educației, una dintre aceste măsuri fiind asigurarea transportului public gratuit pentru toți elevii din România. Decizia este valabilă odată cu intrarea în vigoare a actului normativ, după publicarea sa în Monitorul Oficial. Operatorii de transport vor avea obligația să asigure transportul gratuit al elevilor, sub sancțiunea încetării contractelor.
Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Educației, prin ordonanța aprobată astăzi, "operatorii de transport au obligația de a asigura transportul gratuit al elevilor și al altor categorii de persoane care beneficiază de facilități specifice de transport, sub sancțiunea încetării contractelor de delegare a serviciului public de transport rutier de persoane, prin curse regulate, la nivel județean sau retragerea licenței de traseu în cazul transportului interjudețean".
Elevii nu vor mai fi nevoiți să achiziționeze bilet sau abonament pentru drumul de acasă la școală și înapoi, vor trebui doar să prezinte carnetul de elev vizat la zi, iar gratuitatea se aplică inclusiv transportului cu trenul, metroul sau transportul public în comun cu microbuze ori autobuze.

Guvernul României a aprobat, într-o ședință extraordinară desfășurată luni seară, alocarea sumei de 32 milioane lei de la Fondul de Rezervă Bugetară pentru județul Prahova. Suma este destinată asigurării unor surse alternative de apă la Barajul Paltinu.

Pe Strada Zorilor din cartierul Turnătoriei se lucrează la refacerea parcării.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse pe Strada În Luncă din cartierul Slobozia.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova, dintre Câmpina și Poiana Câmpina, au surpriza să vadă că circulația este restricționată.