După cum vă informam zilele trecute, de luni, 3 februarie 2020, în zona Pieței Centrale din municipiul Câmpina se execută lucrări la rețeaua de canalizare. Este vorba despre continuarea proiectului privind extinderea și modernizarea sistemului de canalizare, proiect derulat cu fonduri europene prin HidroPrahova. Circulația rutieră este blocată de la intersecția Străzii Mihail Kogălniceanu cu Bulevardul Carol I (intersecție ABC) până la intersecția cu Strada I.L. Caragiale, precum și pe Strada Republicii, de la intersecția cu Kogălniceanu până la Complexul Romal.
În zona cuprinsă între Romal și Cofetăria Voipan se permite doar accesul riveranilor și al autovehiculelor care aprovizionează agenții economici. Ieșirea acestora se face prin parcarea din fața Complexului Carrefour. Practic, circulația este liberă pe Strada Mihai Eminescu și pe Republicii, de la la Romal spre Calea Doftanei. Potrivit Primăriei Câmpina, avizul de închidere a circulației pe străzile Kogălniceanu și Republicii este valabil până la 14 februarie 2020.
Vă reamintim că asocierea formată din societățile Kato Service SRL Ploiești și Instal Service Technology SRL Măgurele - Ilfov a câștigat licitația organizată de HidroPrahova pentru continuarea lucrărilor de canalizare în municipiul Câmpina, în orașul Vălenii de Munte și comuna Bănești. Potrivit informațiilor oferite de conducerea societății HidroPrahova, valoarea întregului contract este de 35.623.125,88 lei, fără TVA, dintre care aproximativ 21.000.000 lei pentru Câmpina.
După zona menționată, unde se intervine în prezent, lucrările vor continua pe Strada Republicii, tronsonul cuprins între piață și sala de sport a Colegiului "Grigorescu" și apoi pe Calea Doftanei.

Alertate de codurile de avertisment ale meteorologilor, autoritățile de la nivelul județului Prahova monitorizează în permanență situația, mai ales la nivelul drumurilor, dar și a solicitărilor pentru situații de urgență.

A fost nevoie să vină o firmă tocmai de la Cluj-Napoca pentru a începe demolarea cinemtografului din Câmpina.

Coadă în această dimineață la Serviciul de Evidența Populației din Câmpina. La buletine, mai pe românește, sau la cărți de identitate electronice.

Poliția Rutieră a aplicat trei amenzi Consiliului Județean Prahova pentru lipsa deszăpezirii sau intervenție întârziată în curățarea unor drumuri județene.