În cursul zilei de sâmbătă, 5 noiembrie, în jurul orei 17.00, polițiștii rutieri din Câmpina au oprit la Poiana Câmpina o autoutilitară care a fost înregistrată de aparatul radar circulând cu o viteză de 92 km/h în localitate (+42 km/h față de limita 50 de km/h).
La volanul autovehiculului a fost identificat un bărbat în vârstă de 33 de ani din comuna Poiana Câmpina. În urma examinării poliței RCA a autovehiculului în cauză s-a constatat faptul că aceasta prezenta contrafacerea scrierii și neconcordanțe între date, fapt pentru care s-a procedat la verificarea acesteia în bazele de date, rezultatul fiind negativ. Ultima poliță R.C.A valabilă fiind emisă în luna decembrie a anului 2021.
Conducătorul auto a fost sancționat contravențional pentru depășirea regimului legal de viteză, dar și pentru neîndeplinirea obligației de a încheia o poliță RCA valabilă. Totodată, a fost dispusă măsura indisponibilizării vehiculului, fiindu-i retras în acest sens certificatul de înmatriculare. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals, informează purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În urma agravării alunecării de teren de la intrarea în municipiul Câmpina dinspre comuna Cornu, a fost convocată o ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență care a decis ca începând din această seară (marți, 27 ianuarie), ora 19.00, Bulevardul Carol I să fie complet închis traficului rutier pe tronsonul afectat.

Pompierii militari din Sinaia au fost alertați cu privire la producerea unui posibil incendiu într-o locuință din orașul Bușteni. La locul solicitării s-au deplasat o autospecială de stingere, o ambulanță SMURD și SVSU Bușteni.

Anul școlar viitor va aduce o serie de modificări în structura claselor a IX-a de la instituțiile de învățământ liceal de la nivelul municipiului Câmpina.

Serviciul Rutier din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova lansează campania „7 zile de siguranță – Fără accidente pe drumurile naționale”, o acțiune amplă ce se va desfășura pe parcursul a șapte zile consecutive, având ca obiectiv principal creșterea siguranței rutiere și reducerea numărului de accidente produse pe drumurile naționale din județ.