Pe site-urile Senatului și Camerei Deputaților au fost publicate veniturile angajaților, în conformitate cu Legea 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. Iar grilele de salarizare arată faptul că personalul din cele două instituții beneficiază de spor de 15% pentru condiții vătămătoare de lucru. Nu știm care sunt acestea, dar cert este că li se acordă sporul la valoarea maximă. Nu primesc acest spor demnitarii aleși, adică senatorii și deputații. În rest, toți angajații, de la secretari generali și directori, până la șoferi, liftieri, bucătari, zugravi și îngrijitori, beneficiază de sporul pentru condiții periculoase sau vătămătoare de muncă.
Sporul pentru condiții periculoase sau vătămătoare este cuprins între 5% și 15% din salariul de bază. Conform HG 569/2017, sporul pentru condiții periculoase sau vătămătoare de muncă se acordă în condițiile în care, la eliberarea buletinelor de determinare sau, după caz, de expertizare a locurilor de muncă, s-au avut în vedere următoarele criterii:
a) înregistrarea de îmbolnăviri profesionale ca urmare a activităţii desfăşurate la locul de muncă;
b) existența unor indici de morbiditate la locurile de muncă respective;
c) înregistrarea unor cazuri de accidente de muncă produse la locul de muncă.
La stabilirea, de la caz la caz, a cuantumului sporului pentru condiţii periculoase sau vătămătoare (între 5% și 15%) de muncă se au în vedere următorii factori de risc:
a) existența factorilor nocivi şi mecanismul de acţiune a acestora asupra organismului;
b) intensitatea de acţiune a factorilor nocivi sau asocierea acestor factori;
c) durata de expunere la acţiunea factorilor nocivi;
d) existenţa unor condiţii de muncă ce implică o suprasolicitare nervoasă, care determină un risc de îmbolnăvire sau de accidentare;
e) structura şi nivelul morbidităţii în raport cu specificul locului de muncă.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.