Primăria Câmpina a transmis astăzi, luni, 16 martie 2020, o comandă scrisă la operatorul de salubritate - Floricon Salub pentru a începe spălarea și dezinfectarea străzilor din localitate. După cum ne-a precizat Florin Constantinescu, directorul societății Floricon, străzile au fost spălate și în ultimele zile, astăzi va achiziționa produsul necesar, un biocid, iar de mâine va începe dezinfectarea străzilor.
Precizăm că produsele biocide care vor fi folosite pentru străzi sunt avizate de Ministerul Sănătății și nu reprezintă un pericol pentru populație. De asemenea, potrivit lui Florin Constantinescu, luni dimineață a început și acțiunea de dezinfecție în parcurile din municipiu și la locurile de joacă pentru copii. Sunt dezinfectate balustradele, băncile și mobilierul de la locurile de joacă. Dezinfecția va continua în Piața Centrală și apoi, pe parcursul săptămânii, la toate unitățile de învățământ, așa cum a stabilit Primăria Câmpina.

Pe fondul avertizării meteorologice de Cod Roșu, valabilă în intervalul 29 iunie, ora 10.00 – 1 iulie, ora 10.00, care anunță temperaturi extreme și disconfort termic deosebit de accentuat, Primăria Câmpina a amenajat, în zona centrală a municipiului, un punct de prim ajutor.

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.