În perioada 16-22 septembrie se sărbătorește "Săptămâna Europeană a Mobilităţii". Este vorba, de fapt, despre o campanie europeană de promovare a formelor alternative de transport ecologic, de reliefare a faptului că mobilitatea sporește calitatea vieții în mediul urban, reducând poluarea. Elevii Școlii Gimnaziale Centrale din Câmpina vor organiza vineri, 21 septembrie, o acțiune dedicată mobilității.
Acţiunea constă într-un marş la care vor participa toţi cei 650 de elevi ai Școlii Centrale, alături de cadre didactice şi părinţi însoţitori. Pentru a încuraja transportul nepoluant, copiii se vor deplasa cu bicicletele, rolele sau trotinetele pe traseul Şcoala Centrală - Strada 1 Decembrie 1918 - Bd. Carol I (între Notariate şi Hotelul "Muntenia") - Strada Mihail Kogălniceanu - Strada B.P. Hasdeu - Calea Doftanei - Şcoala Centrală. Se va merge în coloană, pe carosabil, pe o singură bandă de mers, sub supravegherea cadrelor didactice și, bineînțeles, agenților de poliție.
Despre acest eveniment, directorul Şcolii Gimnaziale Centrale, prof. Florentina Dumitraşcu, ne-a declarat: "Vom defila utilizând diferite mijloace de transport pentru a atrage atenţia opiniei publice cu privire la transportul sustenabil, pentru că s-au înmulţit foarte mult autoturismele, foarte mulţi oameni le utlizează, poluarea este în creştere, iar mediul devine neprielnic sănătăţii noastre". (video)
Marşul elevilor de la Şcoala Centrală Câmpina va începe vineri, la ora 11.00 și se va încheia în jurul orei 12.30.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.