La această oră, la Palatul Administrativ din Ploiești se desfășoară ședința de constituire a Consiliului Județean Prahova. Consilierii aleși au fost deja validați în funcție și au depus jurământul. Printre ei se numără și doi câmpineni, ambii reprezentând Partidul Național Liberal - Rodica Papuc și Marian Nistor.
Cel de-al treilea câmpinean ales în CJ Prahova, Adrian Pițigoi (PMP), a renunțat la mandatul de consilier județean pentru cel de consilier local și pentru funcția de viceprimar al municipiului Câmpina. În locul său, în Consiliul Județean a intrat Cătălina Bozianu, președintele PMP Prahova, cea care astăzi ar putea fi aleasă vicepreședinte al CJ.
Ședința de la Ploiești se desfășoară într-o anumită stare de tensiune din cauza precedentului creat la ședința Consiliului Local Ploiești, unde nu a fost respectată legea în privința votului secret la alegerea viceprimarilor. Consilierii alianței PSD - ALDE - PMP au fost obligați de liderii lor să-și arate buletinul de vot la ieșirea din cabină, înainte de introducerea acestuia în urnă. Liberalii se tem că același lucru se va întâmpla și astăzi, la alegerea președintelui și vicepreședinților Consiliului Județean. Urmează momentul cel mai important, cel al alegerii președintelui Consiliului Județean Prahova, funcție pentru care există doi candidați - Bogdan Toader (PSD, susținut și de ALDE și PMP) și Iulian Dumitrescu (PNL). Vom reveni.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.