Vineri, 24 ianuarie, și la Câmpina au loc mai multe acțiuni dedicate Zilei Unirii Principatelor Române.
Astfel, acțiunile organizate de administrația locală, prin Casa de Cultură ”Geo Bogza”, au următorul program:
Parcul ”Regele MIhai I”
ora 10.00 - Imnmul Național al României, în interpretarea elevei Livia Pisăliță;
ora 10.05 - alocuțiunea primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor;
ora 10.10 - scurtă incursiune în istorie, profesor Marcel Vlădescu;
ora 10.15 - moment artistic, formația ”Celesta” de la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu”, coordonator profesor Elisabeta Milea;
ora 10.30 - moment artistic susșinut de elevii de la Clubul Copiilor Câmpina;
ora 10.45 - Ansamblul ”Ghiocelul” al Casei de Cultură ”Geo Bogza”, coordonator profesor Cristi Colezea;
ora 10.50 - Hora Unirii, toți participanții vor fi invitați să se prindă într-o horă a unirii.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

În data de 30 mai 2026, de la ora 18.00, pe scena Casei de Cultură "Geo Bogza" din Câmpina, Teatru cu Impact vă invită la spectacolul "O aniversare cu bucluc".

Vineri, 8 mai, de la ora 17.30, la Librăria Elstar din centrul municipiului Câmpina va avea loc o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar.

Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului Prahova organizează o serie de conferințe pe tema „Prahova. Regina vacanțelor tale - Împreună dăm valoare turismului”.

În urmă cu câteva zile, cunoscuta solistă de muzică populară Ofelia Hărănguș și o parte dintre elevele sale au participat la Concursul național de muzică populară „Cântec drag din plai străbun” de la Vaslui, organizat de Casa de Cultură a Sindicatelor „Constantin Tănase” din această localitate.