UPDATE - Conform datelor prezentate de ALOFM Câmpina la finalul acțiunii de astăzi, în total la Bursă au participat 293 persoane aflate în căutarea unui loc de muncă, dintre care 136 absolvenți. 124 de persoane au fost selectate pentru interviuri și/sau probe de lucru.
La Câmpina are loc astăzi Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți, acțiune care a început la ora 9.00 și se va încheia în jurul orei 13.00. Potrivit Lilianei Vasile, șefa ALOFM Câmpina, au fost invitați 60 de agenți economici din municipiu și împrejurimi, iar la Bursă au venit 28 cu o ofertă destul de consistentă - 245 locuri de muncă în diverse domenii și pentru toate categoriile de studii (video).
Din păcate, așa cum s-a întâmplat și în ultimii ani, interesul șomerilor față de locurile de muncă vacante, oferite în cadrul Bursei, este sub așteptări. Destul de puține persoane aflate în căutarea unui loc de muncă au venit astăzi la Casa de Cultură 'Geo Bogza' din Câmpina, acolo unde are loc Bursa pentru absolvenți. Poate până la ora 13.00 situația se va mai schimba, deși, având în vedere experiența anilor precedenți, șomerii cu adevărat interesați de un loc de muncă vin la Bursă la primele ore.
Precizăm încă o dată că la Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți pot veni nu doar absolvenții promoției 2016, ci toate categoriile de persoane interesate de un loc de muncă.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.