Consiliul Județean a anunțat lansarea oficială a aplicației Prahova Trans. Aplicația este disponibilă gratuit pentru descărcare din Google Play sau App Store.
Aplicația furnizează utilizatorilor informații și servicii necesare pentru navetiști sau cei care folosesc destul de frecvent sistemul de transport public județean. Astfel, utilizatorii pot vedea în mod real orele de sosire și plecare din orice stații, pot achiziționa sau reîncărca bilete și abonamente, pot valida biletel sau abonamentele prin scanarea codurilor QR la urcarea în mijlocul de transport, monitorizarea traseelor și gestionarea conturilor personale securizate.
Funcționalitatea aplicației este posibilă și datorită impunerii condiției ca fiecare operator să-și monteze pe mașini dispozitive GPS.

Sâmbătă dimineață, alături de echipele Hidro Prahova, Virgiliu Nanu, președintele Consiliului Județean Prahova, a mers în Câmpina și Breaza pentru monitorizarea evoluției situației după repornirea sistemului de alimentare cu apă. La aproximativ 12 ore de la introducerea apei în rețea, sistemul se stabilizează treptat, iar alimentarea ajunge deja la majoritatea localităților afectate.

Chiar dacă este sâmbătă, chiar dacă este sărbătoare și chiar dacă apa a revenit la robinete, fără a fi potabilă, la Câmpina, continuă să funcționeze și sâmbătă trei centre de distribuire a apei potabile îmbuteliate.

Chiar dacă furnizarea apei s-a reluat, populația trebuie să respecte indicațiile autorităților și să nu consume apă de la robinet. De asemenea, acesta nu trebuie sa fie folosită pentru gătit sau pentru igiena personală.

În cadrul ședinței CJSU de vineri seară, de la Prefectura Prahova, s-a discutat și situația unităților de învățământ.