Spitalul Municipal Câmpina și Spitalul de Psihiatrie Voila vor beneficia, în perioada următoare, de noi investiții, de această dată fiind vorba despre dotarea cu aparatură de specialitate. Aparatura va fi achiziționată printr-un program al Ministerului Sănătății, la care fiecare unitate medicală trebuie să vină cu o cotă-parte de 10% asigurată de la bugetul local. Spitalul Municipal Câmpina va beneficia de aparatură în valoare de 5,93 milioane lei, iar Spitalul de Psihiatrie Voila - în valoare de 163.000 lei.
Anunțul semnării celor două contracte de finanțare pentru aparatura medicală de la cele două spitale a fost făcut de primarul municipiului Câmpina, Horia Tiseanu, la ședința din 25 iulie 2019 a Consiliului Local. ”Am semnat două contracte cu Direcția Sanitară pentru spitale, la care noi asigurăm co-finanțarea de 10% pentru achiziția de echipamente medicale. La Spitalul Voila este vorba de 163.000 lei, iar la Spitalul Municipal este o sumă mult mai mare, de 5.930.000 lei. Deocamdată, urmează să primim un răspuns de la Direcția Sanitară cine face caietul de sarcini, cine face achiziția, pentru că noi, Primăria, suntem parte în contract și nu spitalele. Totuși, va trebui să avem un ajutor de la spitale pentru întocmirea documentației”, a afirmat primarul Horia Tiseanu. (video)
La Spitalul Municipal Câmpina este vorba de achiziția a patru aparate de radioscopie și mai multe stații performante de monitorizare, care vor sta lângă pat, la capul pacientului, ”așa cum vedem prin filme”, după cum a precizat Horia Tiseanu. La Spitalul de Psihiatrie Voila, conform managerului dr. Irina Minescu, este vorba de achiziția de aparatură pentru Cabinetul de recuperare medicală și balneofizioterapie - aparate de magnetoterapie, de baie galvanică, de unde ultrascurte, de joasă și medie frecvență, de terapie cu ultrasunete și altele. Cele două spitale vor primi, așadar, aparatură în valoare totală de 6.093.000 lei.

”Prietenii mei”, ”Castelul prieteniei”, ”Căsuța prieteniei”, ”Micii prieteni” - acestea vor fi noile denumiri pentru patru dintre unitățile de învățământ preșcolar din Câmpina.

Pe Strada Simion Bărnuțiu din Câmpina, în spatele sediului Ambulanței, într-un spațiu destul de impropriu pentru o astfel de activitate, se aprobase în mandatul trecut înființarea unui centru de zi pentru asistență și recuperare destinat persoanelor vârstnice.

La ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina de la finalul lunii septembrie s-a înregistrat o situație pe care noi, CâmpinaTV.ro, am considerat-o la momentul respectiv ”dezolantă și jignitoare”.

Pe DN 1, în zona localității Nistorești, județul Prahova, a avut loc sâmbătă un accident rutier în care au fost implicate cinci autoturisme.