Astăzi a început campania electorală pentru alegerile locale din 5 iunie. Iar primul candidat la Primăria Câmpina, al cărui afiș a fost lipit pe panourile electorale, este Horia Laurențiu Tiseanu, candidatul PNL, primar în funcție.
Conform tragerii la sorți de la Biroul Electoral de Circumscripție nr.2 Câmpina, Partidului Național Liberal i-a revenit poziția a zecea pe panoul electoral, adică ultima. Probabil că reprezentanții PNL au dorit să aplice principiul "ultimii vor fi cei dintâi" și au ieșit primii la lipit afișe.

Am primit din partea fostului cosilier local Cosmin Raț o adevărată scrisoare deschisă, un apel către administrațiile locale din municipiul Câmpina și comunele Bănești și Poiana Câmpina.

În țara noastră există în prezent, conform Registrului Partidelor Politice, 275 formațiuni politice active.

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a răspuns, în cadrul conferinței de presă de luni, 4 august, la acuzele venite dinspre aliații politici de la Partidul Câmpina Curată.

”Partidul Câmpina Curată și Asociația Câmpina Curată de aproximativ șase luni desfășoară o campanie publică de conștientizare și combatere a adicțiilor, printre care se numără, desigur, și cea față de jocurile de noroc. Părerea noastră este că aceste locuri unde se desfășoară activități ale jocurilor de noroc nu ar avea ce să caute în comunitatea câmpineană”, a spus Rudolf Leica, președintele PCC.