La Muzeul Memorial ”B.P. Hasdeu” din Câmpina a avut loc luni, 20 mai 2024, o conferință privind valorificarea potențialului cultural odată cu încheierea lucrărilor de restaurare a Castelului ”Iulia Hasdeu”.
La conferință au fost prezenți atât reprezentanți ai administrației publice locale, ai celor implicați în restaurarea Castelului ”Iulia Hasdeu”, dar și ai unor agenții de turism, prin intermediul cărora se dorește valorificarea potențialului cultural al acestui obiectiv emblematic pentru Câmpina.
Conferința a făcut parte din proiectul ”Restaurarea, dotarea și valorificarea durabilă a patrimoniului cultural al obiectivului de patrimoniu Muzeul Memorial B.P. Hasdeu”, proiect finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 5 - Îmbunătățirea mediului urban și conservarea, protecția și valorificarea durabilă a patrimoniului cultural, Prioritatea de investiții 5.1 - Conservarea, protejarea, promovarea și dezvoltarea patrimoniului natural și cultural, Obiectiv specific - Impulsionarea dezvoltării locale prin conservarea, protejarea și valorificarea patrimoniului cultural și a identității culturale.

La nivelul municipiului Câmpina există Comisia pentru Siguranța Circulației, din care fac parte reprezentanți ai administrației locale, dar și ai Poliției Municipale.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă în cursul zilei de luni, 30 martie, pe Strada Ion Câmpineanu.

Pompierii militari prahoveni au intervenit în această seară pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Talea.

Polițiștii prahoveni au dispus, la data de 28 martie, măsura reținerii pentru 24 ore față de cinci bărbați bănuiți de comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, în urma implicării acestora într-un conflict spontan produs la data de 27 martie 2026, în jurul orei 18.15, pe raza localității Șotrile.