Campania ”Un copil - un brăduț, o prietenie pe viață”, desfășurată în baza unui parteneriat între Școala Gimnazială Centrală și Ocolul Silvic Câmpina, s-a dorit a fi o modalitate prin care copii să poată vedea și înțelege dintr-o altă perspectivă una dintre cele mai iubite tradiții de Crăciun - împodobirea bradului.
29 de copii de la Școala Gimnazială Centrală, sub îndrumarea profesorului învățământ primar Magdalena Șerban, au adoptat câte un pom de Crăciun de la Ocolul Silvic Câmpina, contribuind astfel la campania Regiei Naționale a Pădurilor - ROMSILVA de salvare de la tăiere a brăduțului de Crăciun. Copiii au participat la o probă practică de plantare de puieți de brad, sub îndrumarea unei echipe de silvicultori - ing. Crinu Oseacă (șeful Ocolului Silvic), ing. Mihail Cojocaru (responsabil Fond Forestier), ing. Ancuța Manea (responsabil Cultură și Refacere). La rândul lor, elevii le-au oferit reprezentanților Ocolului Silvic un brăduț lucrat la școală, în echipă, decorat cu globulețe pe care au scris mesaje de mulțumire și mesaje ecologice.
Prin astfel de acțiuni copiii învață cum se crește și se îngrijește un brăduț și cum să fie responsabili față de natură și mediul înconjurător. Campania își propune responsabilizarea copiilor față de natură, crearea unei legături trainice cu pădurea, o mai bună educație forestieră prin implicarea celor mici în acțiunile de plantare, dar și de socializare.
Activitatea s-a încheiat cu un moment special, un colaj de colinde românești, urmat apoi de primirea lui Moș Crăciun. Hărnicia copiilor a fost răsplătită cu generozitate de Moș Crăciun, care le-a dăruit cadouri și i-a îndemnat să fie cuminți și ascultători în continuare, să iubească și să respecte natura.

Școala de șoferi GPS Auto Câmpina consideră că performanța merită răsplătită.

Asistent medical generalist și asistent medical de farmacie sunt cursurile acreditate pe care le derulează Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina.

O lecție reușită este aceea în care copiii învață jucându-se, iar progresul lor este vizibil la fiecare pas. Preșcolarii grupei mari „Gărgărițele”, coordonați de profesor Elena Secară, au fost joi, 4 iunie, protagoniștii unei lecții demonstrative de succes, concepută ca o punte educațională spre clasa pregătitoare.

Mai rar ne este dat să vedem un asemenea eveniment cum a fost cel organizat la Provița de Sus de Ziua Copiilor. Curtea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" s-a umplut de veselie, de joacă, de culoare și entuziam.