Pe 2 iunie 2025, Ștefan Alexandru Sașa ar fi împlinit 75 ani. Destinul a făcut ca, în urmă cu aproape doi ani, Sașa să ne părăsească și să ne privească de atunci dintr-o stea... Amintirea sa este vie, iar o parte dintre prietenii săi și dintre cei care l-au cunoscut l-au sărbătorit pe scena Casei de Cultură ”Geo Bogza” din Câmpina, într-un eveniment dominat de mari emoții.
Emoția i-a cuprins pe toți cei prezenți din primele momente... Într-un întuneric total, au început acordurile unei melodii, cortina s-a tras, iar pe scenă erau luminate doar un ecran, pe care au rulat imagini cu Sașa, și toba cu bețele care parcă-l așteptau. Iar vocea incofundabilă a lui Sașa a început să se audă...
Apoi, directorul Casei de Cultură ”Geo Bogza”, Cătălin Paraschiv, a spus câteva cuvinte, folosindu-se de un tertip pentru a o aduce în scenă pe ”doamna Claudia”, angajata Casei de Cultură de la care a plecat tot acest eveniment.
Punctul principal al serii a fost invitarea a patru personalități, care l-au cunoscut foarte bine pe Sașa și care au vorbit cu drag despre el, despre poeziile, rondelurile și epigramele sale - Nicoleta Luncașu, Lorenta Crintea, Alexandru Cazan și Florin Dochia.
Nota tinerească a momentului, care i-ar fi plăcut mult la Sașa, a venit de la Denisa Fodac, care a interpretat câteva melodii frumoase, de suflet.
În final, scena s-a întunecat din nou și au rămas în lumină doar ecranul pe care rulau fotografii cu Sașa și toba sa...
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!
După cum știți deja, Festivalul "Serbările Toamnei" începe în fiecare an cu premierea elevilor cu rezultate bune la olimpiade și concursuri școlare și premierea celor mai buni sportivi de la cluburile câmpinene.
Pe 28 septembrie, la Valea Doftanei va avea loc evenimentul MTB & Trail Run prin care sunteți invitați să descoperiți frumoasa localitate din amonte de Lacul Paltinu.
Ca în fiecare an, în deschiderea Festivalului ”Serbărilor Toamnei”, desfășurat la Câmpina week-end-ul trecut, a avut loc premierea elevilor cu rezultate deosebite la olimpiadele și concursurile școlare.
În urmă cu cinci ani, unde se află acum Grădinița GoKids, în Câmpina, pe Strada Cercului, nr. 4, erau doar planuri pe o hârtie și o doză masivă de curaj nebun. Astăzi, se aud chicoteli, picioare mici care aleargă neîncetat și veșnica întrebarea "de ce?".