O nouă performanță de excepție pentru atletismul câmpinean a fost realizată în acest week-end de Andreea Lungu (antrenor Mihaela Marin), sportiva legitimată la CSS ”Constantin Istrati” Câmpina cucerind titlul de vicecampioană balcanică la tineret în proba de aruncarea discului.
Andreea Lungu a aruncat 47,23m, performanță cu care s-a clasat pe locul al doilea, fiind devansată doar de o sportivă din Turcia, țara gazdă a actualei ediții a Balcaniadei de tineret.
Tot în prima zi a întrecerilor, un alt sportiv al clubului câmpinean, Marius Vasile (antrenor Nicolae Pavel), s-a clasat pe locul al patrulea, la numai câțiva centimetri de podium, cu 16,95m în proba de aruncarea greutății. Marius Vasile va concura și astăzi, duminică, în proba de aruncarea discului, întoarcerea sportivilor câmpineni de la Istanbul fiind programată în cursul zilei de luni.

Miercuri după-amiază, la Filipești, pe arena „Metalul”, s-au întâlnit într-un joc amical formațiile Viitorul Filipești și Inter Bănești.

Echipa de juniori a CS Câmpina, pregătită de Roberto Opatchi, a ales pentru ziua de miercuri un meci amical în deplasare, la București, cu formația Juniorul,

Unele echipe joacă meciuri amicale, altele încep meciurile oficiale, odată cu primul tur al fazei județene a Cupei României. Iată meciurile echipelor din Câmpina și împrejurimi:

La finalul acestei săptămâni vor avea loc primele meciuri oficiale de la nivelul județului Prahova, fiind programat turul I din cadrul Cupei României.