CONTACT

Un om de afaceri din Comarnic este acuzat că a șantajat un funcționar public și a amenințat un polițist și mai mulți patroni

- Social -

Un om de afaceri din Comarnic este acuzat că a șantajat un funcționar public și a amenințat un polițist și mai mulți patroni

Omul de afaceri Vlad Constantin, zis Șomerul, a fost reținut pentru 24 de ore de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti, fiind acuzat de șantaj și ultraj. Nu este primul dosar penal pe care îl are afaceristul din Comarnic, fost patron al benzinăriei Tibi Oil din Câmpina. El a fost trimis în judecată în 2013 pentru evaziune fiscală și spălare de bani. Poate vă mai amintiți afacerea cu uleiuri amestecate cu aditivi și vândute apoi ca și combustibil. Acum, el este acuzat că a șantajat un funcționar public și a amenințat direct un polițist și pe administratorii unor societăți comerciale din domeniul exploatării materialului lemnos.

Iată comunicatul de presă al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești:

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti, împreună cu ofiţerii de poliţie din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Prahova – Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice, efectuează cercetări într-o cauză ce are ca obiect săvârşirea infracţiunilor de şantaj şi ultraj. 
S-a reţinut că, în perioada 2014-2016, suspectul Vlad Constantin, zis Şomerul, ar fi eliminat concurenţa în domeniul exploatării materialului lemnos de pe raza judeţului Prahova, prin  ameninţarea cu un act de justiţie viciat, lăsând impresia că are influenţă asupra unor funcţionari şi magistraţi. De asemenea, ar fi şantajat  şi ultragiat un funcţionar public cu funcţie de conducere şi un ofiţer de poliţie din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Prahova. În această perioadă suspectul, în mod repetat, ar fi ameninţat, în mod direct, pe administratorii a trei societăţi comerciale, numiţii A.A., T.I., C.L., că  îi va denunţa unui procuror, asupra căruia a lăsat impresia că are influenţă, în scopul constrângerii acestora ca, în timpul desfăşurării licitaţiilor publice organizate de Direcţia Silvică Prahova, să nu liciteze împotriva sa şi astfel, materialul lemnos să fie adjudecat de suspect la preţul de pornire. 

În perioada decembrie 2014 - septembrie 2016, suspectul Vlad Constantin, în mod repetat, ar fi ameninţat un funcţionar cu atribuţii de conducere din cadrul Direcţiei Silvice Prahova, prin aceeaşi modalitate, să nu îi aplice sancţiuni contravenţionale pentru faptele constatate şi să-i permită să exploateze suplimentar şi ilegal materialul lemnos. În perioada iunie-septembrie 2016, suspectul, în mod repetat, l-ar fi ameninţat pe un ofiţer de poliţie din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Prahova că va denunţa organelor de urmărire fapte nereale, prin ticluire de probe, acestea creându-i poliţistului temerea că, deşi nevinovat, va fi cercetat penal. 
Acţiunile suspectului sunt de natură a aduce atingere încrederii cetăţenilor în actul de justiţie şi a încrederii oamenilor de afaceri în existenţa unui mediu de afaceri corect. La domiciliul suspectului a fost efectuată o percheziţie domiciliară cu sprijinul jandarmilor din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi „Matei Basarab” Ploieşti. Urmărirea penală a fost efectuată cu sprijinul tehnic al Serviciului de Operaţiuni Speciale Ploieşti şi cu sprijinul informativ al SRI-Prahova şi al Serviciului Judeţean de Informaţii şi Protecţie Internă Prahova. 
Facem precizarea că, începerea urmăririi penale şi punerea în mişcare a acţiunii penale sunt etape ale procesului penal, reglementate de Codul de procedură penală, având ca scop  crearea cadrului  procesual de administrare a probatoriului, activităţi care nu pot, în nicio situaţie, să  înfrângă principiul prezumţiei  de nevinovăţie.


02 Nov 2016 17:18 5198 vizualizari


Comentarii






1016 vizualizari 30 Dec 2025 19:44 Apelul echipei de ortopedie de la Spitalul Municipal Câmpina. Artroscopia - când durerea poate fi tratată modern, nu amânată

Apelul echipei de ortopedie de la Spitalul Municipal Câmpina. Artroscopia - când durerea poate fi tratată modern, nu amânată

Din vara acestui an, Spitalul Municipal Câmpina a lansat o campanie publică de strângere de fonduri pentru achiziționarea unui echipament pentru tratarea afecțiunilor artroscopice.

citeste mai mult
872 vizualizari 30 Dec 2025 14:42 A fost amenajat un loc de joacă pe terenul de lângă școala de pe Strada Golești

A fost amenajat un loc de joacă pe terenul de lângă școala de pe Strada Golești

Cei 189 elevi din ciclul primar de la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina, care își desfășoară activitatea în clădirea de pe Strada Golești, vor avea parte de o frumoasă surpriză atunci când vor reveni la cursuri, la începutul anului viitor.

citeste mai mult
1280 vizualizari 30 Dec 2025 08:09 Amenzi uriașe și chiar închisoarea pentru cei care folosesc petarde sau artificii. Primul Revelion după schimbarea legislației

Amenzi uriașe și chiar închisoarea pentru cei care folosesc petarde sau artificii. Primul Revelion după schimbarea legislației

Anul acesta a intrat în vigoare Legea nr.92/2025 care modifică și completează Legea nr. 126/1995 privind regimul materialelor explozive. Așadar, sunt primele sărbători de iarnă după modificarea legislației.

citeste mai mult
750 vizualizari 30 Dec 2025 07:36 Copaci prăbușiți peste morminte la cimitirul din Breaza de Jos. Copaci uriași retezați efectiv, la Brebu

Copaci prăbușiți peste morminte la cimitirul din Breaza de Jos. Copaci uriași retezați efectiv, la Brebu

Scriam recent despre intervențiile pompierilor militari din Prahova pentru degajarea a zeci de copaci prăbușiți în urma vântului puternic de duminică și luni.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV