"Undefined Fest" este Festivalul de robotică organizat de echipa de robotică de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" Câmpina, iar anul acesta are loc cea de-a treia ediție a evenimentului.
O ediție care aduce noi activități interactive pentru elevii câmpineni și nu numai. Festivalul de robotică va avea loc pe 26 ianuarie 2025, de la ora 10.00, la Casa Tineretului din Câmpina, iar intrarea este liberă. Grupul țintă îl reprezintă copiii, dar evenimentul este destinat tuturor celor care vor să vadă cum tehnologia prinde viață chiar sub ochii lor.
Team Undefined, echipa de robotică de la Colegiul “Grigorescu” îi va învăța pe cei prezenți cum să programeze micro:bits, circuite Arduino, iar profesorul coordonator al echipei, Cătălin Chițu, va realiza câteva experimente de fizică. Vor avea loc inclusiv demonstrații cu robotul realizat de tinerii de la CNNG și cu care echipa va participa anul acesta la cea mai mare competiție de robotică din lume, First Tech Challenge (FTC).
Pentru cei mai competitivi sau cărora le place mai mult distracția, concursul de lansare de avioane și Treasure Hunt-ul vor fi activități de neratat. De asemenea, tinerii din echipa de robotică le vor răspunde tuturor celor interesați la toate curiozitățile din lumea roboticii, de la conceperea unui robot și munca din spatele acestuia, până la sarcinile lui pe teren.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Seratele Culturale Elstar vor avea loc vineri, 30 ianuarie, de la ora 17.00, la Librăria Elstar și vor fi prilejul unei seri dedicate prozei și poeziei contemporane, dialogului cultural și întâlnirii cu autorii celor două volume care vor fi lansate.

Evenimentul va avea loc pe 31 ianuarie 2026, la sala de sport a Colegiului Național "Nicolae Grigorescu", fiind organizat de trei echipe de robotică: Undefined - de la CNNG Câmpina, RO2D2 - de la Colegiul Național "Mihai Viteazul" din Ploiești și Velocity - de la Colegiul Național "Gheorghe Munteanu Murgoci" din Brăila.

Moment frumos și emoționant astăzi, de Ziua Unirii, la Câmpina. Zeci de elevi de la liceele din municipiu au purtat un steag tricolor de aproape 100 metri, pe Bulevardul Culturii, apoi pe Bulevardul Carol I și Calea Doftanei, până la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu".

A fost o nouă seară dedicată poeziei contemporane, eveniment derulat sub egida Seratelor Culturale Elstar. Iar prilejul a fost avanpremiera volumului de poezii „Pe forme ce scapă vederii”, semnat de George V. Papuc.