Sâmbătă, 4 martie 2023, înaintea meciului de campionat dintre Tricolorul Breaza și CS Cornu, pe stadionul din centrul localității Breaza va avea loc un moment emoționant.
Arena a primit oficial numele lui Eugen Soriceanu, cel care a înființat echipa în urmă cu aproape un secol, în anul 1924.
Demersul poentru acordarea acestui nume arenei din Parcul ”Brâncoveanu” s-a concretizat în ultima parte a anului trecut, atunci când - la propunerea președintelui clubului, Marius Vișan, Consiliul Local Breaza a adoptat o hotărâre în acest sens. Eugen Soriceanu este omul care a înființat Tricolorul în anul 1924, o echipă neînscrisă oficial într-un campionat și desființată în 1941, din cauza războiului. Fondarea echipei oficial este făcută, practic, în anul 1951, tot de Eugen Soriceanu, și va activa până în anul 1966 când iarăși se va desființa. Dar după numai 5 ani, în 1971, același Eugen Soriceanu reînființează clubul devenind totodată și președinte. Demersurile făcute și pasiunea lui Eugen Soriceanu pentru Tricolorul au fost momente importante în viața sportivă a orașului Breaza și echipei de fotbal, sub diversele sale denumiri.
Lovitura de începere a partidei Tricolorul Breaza - CS Cornu va fi dată de un nepot al lui Eugen Soriceanu.

La Strejnic, CSO Comarnic a susținut duminică ultimul joc amical înaintea începerii unei noi ediții de campionat.

În ultimele zile, CS Câmpina a perfectat actele pentru trei transferuri ale unor juniori din cadrul clubului către echipe importante din fotbalul românesc - Dinamo București, Petrolul Ploiești și Concordia Chiajna.

Pe o căldură chinuitoare pentru ambele echipe, Progresul Provița de Jos și Sportul Câmpina, două echipe cu relații strânse de prietenie, s-au angrenat într-un joc oficial, miza fiind califiarea în turul al doilea județean al Cupei României.

Primul meci oficial pentru Inter Bănești a fost o adevărată sărbătoare, dar una care s-a încheiat cu o victorie destul de clară a oaspeților.