În urmă cu câteva minute, procurorii DNA Ploiești, împreună cu Brigada Specială de Intervenție a Jandarmeriei, au ajuns la Câmpina, unde efectuează percheziții la domiciliul comisarului șef Marin Tudorică, comandatul Poliției Sinaia. Acesta este suspectat de trafic de influență și luare de mită, de aceleași infracțiuni fiind suspectat și adjunctul său, comisarul Ionuț Roșca. Potrivit comunicatului remis de DNA Ploiești, "sunt efectuate cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracțiuni de corupție și asimilate celor de corupție, săvârșite în perioada 2013-2015". În total, sunt efectuate percheziții în șase locații - sediul unei instituții publice (Poliția Sinaia) și domiciliile mai multor persoane. În cauză, procurorii DNA beneficiază de sprijin din partea Serviciului Român de Informații și Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei Române.

La Școala Gimnazială "Alexandru Ioan Cuza" din Câmpina a avut loc vineri, 7 noiembrie 2025, Târgul de Toamnă, un eveniment deosebit, cu caracter umanitar, banii strânși urmând să fie folosiți pentru a aduce bucurie unor copii în preajma Crăciunului.

Cu siguranță Moș Crăciun nu va ocoli Magazinul INA din incinta Complexului Comercial Mercantis din Câmpina pentru a-și umple desaga înainte de a coborî pe horn în casele fiecăruia dintre noi.

Cel care îl iubește pe Dumnezeu, îl iubește și pe aproapele său. Așa se spune din bătrâni și sunt oameni care demonstrează acest lucru. Găsim astfel de oameni la Biserica "Sfânta Treime" din Câmpina, impunătorul lăcaș de cult din apropierea Pieței Centrale.

În prima jumătate a secolului trecut, în care Câmpina a cunoscut cea mai mare expansiune, pornind de la cea economică, au apărut foarte multe clădiri, cele mai multe dintre ele păstrându-se până în zilele noastre.