Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis pe numărul de whatsapp 0733.388.425 mai multe imagini, surprinse în zile diferite, dar în ultimele zile, pe Strada 1 Mai și pe Strada I.L. Caragiale, ambele din centrul municipiului Câmpina, cumva una în continuarea celeilalte.
După cum bine se știe, Strada 1 Mai este o stradă cu sens unic, dinspre piață, de la intersecția cu Strada I.L. Caragiale spre Strada B.P. Hasdeu, în vreme ce Strada Caragiale este tot cu sens unic, de la Bolta Rece până în spatele pieței.
Cu toate acestea, în ultimele zile, în două situații, cititorul nostru a întâlnit oameni care conduceau... invers, adică pe contrasens. Dar fără să-i sancționeze cineva.
Cel de-al doilea caz e chiar hilar, fiind vorba de un utilaj folosit la tasarea asfaltului. Chiar dacă nu este nicio lucrare în zonă, care să necesite intervenția unui asemenea utilaj, omul nu a avut niciun stres să meargă pe contrasens, iar mașinile care veneau pe Strada 1 Mai spre Strada B.P. Hasdeu, pe sensul corect de mers, au fost nevoite să se oprească, să dea înapoi pentru a permite ”omului cu cilindru” să-și poată urma imperturbabil drumul.
Vă reamintim că dacă surprindeți imagini care considerați că pot deveni o știre sau prin care doriți să atrageți atenția autorităților asupra unei probleme, ni le puteți transmite pe numărul de whatsapp 0733.388.425.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.