Un astfel de concert reprezintă un adevărat eveniment în viața culturală a Câmpinei și tocmai de aceea nu trebuie ratat. Corul Filarmonicii "Paul Constantinescu" din Ploiești, dirijat de Eduard Dinu, va cânta pe scena Casei de Cultură "Geo Bogza" din Câmpina sâmbătă, 28 septembrie 2019, de la ora 12.00. Accesul în sală este permis de la ora 11.30. Intrarea este liberă, fiind vorba despre un spectacol organizat cu sprijinul administrației publice locale. Un spectacol menit să ne bucure mintea și sufletul.
Corul Filarmonicii "Paul Constantinescu" din Ploiești a fost înființat anul trecut la inițiativa directorului general Vlad Mateescu. O inițiativă extraordinară, ca multe altele "semnate" Vlad Mateescu, dacă ar fi să ne gândim doar la Ploiești Big Band Jazz Society, formație a Filarmonicii și cu care publicul câmpinean a făcut cunoștință la "Serbările Toamnei".
Directorul Vlad Mateescu și dirijorul Eduard Dinu au gândit și pus în practică un proiect solid și de calitate. Pe lângă minunatele lucrări vocal-simfonice pe care istoria muzicii universale le oferă, Corul Filarmonicii abordează repertorii diverse, acestea pornind din perioada Renașterii Muzicale și ajungând până în zilele noastre, la lucrări ale compozitorilor contemporani, lucru de care vă veți putea convinge și la concertul de sâmbătă, de la Câmpina.

De Ziua Universală a Iei, 24 iunie 2026, Casa Municipală de Cultură "Geo Bogza" din Câmpina a organizat mai multe evenimente dedicate celei mai valoroase creații a portului popular românesc, dar și celor care iubesc și poartă cu mândrie ia tradițională.

"Fiecare cămașă cusută poartă o poveste adevărată, trecuță prin ac și ață, cernută prin sita deasă a răbdării", așa își descrie Elena Stoian, în câteva cuvinte, superba colecție etnografică.

„Efecte secundare” este cel mai nou volum semnat de Lidia Molla, apărut la Editura Elstar și care va fi lansat vineri, 26 iunie, de la ora 17.30 la Librăria Elstar, în cadrul unei noi ediții a Seratelor Culturale Elstar.

Așa cum v-am informat duminică, echipa UNDEFINED de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina a câștigat Europenele de robotică din Olanda și locul al II-lea la categoria Connect Award. Performanțe extraordinare pentru acești tineri minunați!