Școala Gimnazială "Ion Câmpineanu" a organizat cea de-a VIII-a ediție a Concursului Național de creație pe teme ecologice "Umbrela verde". Acest concurs este destinat preșcolarilor și elevilor de la clasa pregătitoare până la clasa a XII-a și are patru secțiuni - desen, pictură, grafică și fotografie. Sute de elevi din toată țara au trimis lucrări la acest concurs, făcând extrem de dificilă misiunea juriului.
În total s-au primit 820 de lucrări pe tema protecției mediului înconjurător. Desene, picturi, fotografii, toate interesante și frumoase, lucrări realizate cu pasiune și mult talent de copii. De altfel, "Umbrela verde" este un concurs care se bucură de mult succes în rândul elevilor, dovadă și numărul tot mai mare al celor care se înscriu de la un an la altul.
Astăzi, la Școala "Ion Câmpineanu" a avut loc deschiderea oficială a acestui eveniment și jurizarea lucrărilor trimise de copii. Au fost și câteva momente artistice oferite de elevii de la Școala Câmpineanu. "Am primit lucrări deosebite, în care copiii au exprimat frumosul în manieră personală. Ne bucurăm că acest concurs, pe care noi îl organizăm de opt ani, are succes și aș vrea să mulțumesc fondatorului acestui concurs național, doamna Aura Văsii, fostul director al școlii noastre. Nu a putut fi astăzi alături de noi pentru că pregătește un alt eveniment la unitatea de învățământ la care își desfășoară acum activitatea, dar suntem siguri că ne ține pumnii", a afirmat Mihaela Baltag, profesor de educație plastică la Școala "Ion Câmpineanu", coordonatorul evenimentului. (video)
Din partea administrației locale, la evenimentul de astăzi a fost prezent primarul Horia Tiseanu.
Şcoala Gimnazială “Ion Câmpineanu” este principalul organizator al concursului, alături de Casa Corpului Didactic, Agenţia pentru Protecţia Mediului, Muzeul Judeţean de Ştiinţe ale Naturii, Centrul Carpato-Danubian de Geoecologie, Alianţa Româno-Franceză, Primăria Câmpina și Agenția de Turism Itinera Nova. “Umbrela verde” se desfăşoară sub patronajul Ministerului Educaţiei Naţionale.
Citiți și Câștigătorii Concursului național "Umbrela verde" 2017, desfășurat la Câmpina

Îndrăgitul solist Ducu Bertzi a încheiat ediție 2026 a evenimentului Câmpina Summer Park Music. În deschiderea concertului său a cântat tânăra câmpineancă Teodora Fodac (16 ani), frumoasă și extrem de talentată.

Concertul susținut de Ducu Bertzi, duminică seara, în Parcul Regele Mihai I, a încheiat ediția 2026 a Câmpina Summer Park Music. O ediție frumoasă, care a reunit mii de spectatori la concertele incluse în program.

Duminică, 9 august, va fi ultima seară din cadrul evenimentului Câmpina Summer Park Music 2026.

Câmpina Summer Park Music va ajunge la final, duminică, 9 august, fiind programată ultima reprezentație din cadrul acestui eveniment organizat de Primăria și Consiliul Local Câmpina și Casa de Cultură „Geo Bogza” Câmpia.