25 Martie este Ziua Poliției Române, prilej cu care la sediul Poliției Municipiului Câmpina mai mulți copii au putut afla detalii despre munca de polițist, au putut vedea o mașină de poliție în interior și au putut afla din tainele acestei profesii.
Călătoria în lumea Poliției a fost fascinantă pentru mulți copii dornici să vadă și să atingă o vestă anti-glonț, să se urce într-o mașină de poliție, să stea de vorbă cu oamenii în uniformă.
La Câmpina, activitatea a fost coordonată de subcomisarul Cătălin Grancea, acesta fiind și gazda copiilor care au venit în vizită la Poliția Municipiului Câmpina. ”La data de 25 martie 2025, Poliția Română marchează 203 ani de atestare documentară, o aniversare plină de emoție și mândrie pentru toți cei care veghează la siguranța cetățenilor”, a precizat subcomisarul Cătălin Grancea.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

În curusl dimineții de marți, 21 iulie, s-a făcut recepția finală a lucrărilor de amenajare a parcării de pe Strada Erupției din Câmpina.

O delegație a Departamentului pentru Situații de Urgență, condusă de secretarul de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, șef al DSU, dr. Raed Arafat, alături de reprezentanți ai Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, s-a deplasat luni după-amiază în zonele afectate de inundații din județul Prahova, pentru evaluarea situației operative și dispunerea măsurilor necesare în vederea sprijinirii comunităților afectate și a gestionării eficiente a intervențiilor.

Furtuna care a afectat în cursul după-amiezii de luni zona Câmpina a produs ceva pagube și în Câmpina, dar nu de proporțiile celor petrecute prin localitățile din jur.

Zeci de pompieri militari din Prahova, București - Ilfov și de la unitatea specială a ISU au intervenit pentru deblocarea DN1 în urma preciptațiilor abundente din zona Breaza - Cornu.