5.341 alegători s-au prezentat la urne, la primul tur al prezidențialelor, în cele 23 de secții de votare din municipiul Câmpina, până la ora 12.00.
Dintre aceștia, 4.889 alegători au votat pe listele permanente, 443 pe liste suplimentare, iar 9 persoane au votat prin intermediul urnei mobile. Prezența la vot, la ora 12.00 – 18,15%. Vă reamintim, numărul total al alegătorilor înscriși pe listele electorale permanente este de 29.425 persoane.
Cel mai ridicat procent al prezenței la vot - 21,72% s-a înregistrat la Secția nr. 177 de la Școala Gimnazială “Al.I. Cuza”, iar cel mai scăzut procent - 15,46%, la Secția nr. 165 de la Liceul Tehnologic Energetic.
La nivel național, până la ora 12.00 au votat 2.999.777 alegători (16,65%), iar la nivelul județului Prahova – 108.163 alegători (17,11%).
Vă reamintim că, în ţară, cetăţenii pot vota la secţia de votare la care sunt arondați în localitatea de domiciliu, iar în cazul în care se află în altă localitate, pot vota la orice secţie de votare din cadrul acesteia, pe listele suplimentare.

În noaptea de 24/ 25 martie, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, împreună cu polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Ploiești, din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova, au depistat și prins în flagrant delict două persoane bănuite de săvârșirea mai multor infracțiuni de furt calificat.

Exploatare Sistem Zonal Prahova SA anunță că, începând cu data de 31 martie 2026, ora 00.30, va fi oprită alimentarea cu apă tratată clorinată (potabilă) din cadrul Stației de Tratare a Apei Voila, pentru o perioadă estimată de aproximativ 48 ore.

Primăria municipiului Câmpina a luat decizia prelungirii programului de funcționare a casieriilor Direcției Economice înainte de 31 martie, dată la care expiră termenul de plată cu bonificație a impozitelor locale.

S-a stins din viață Alecu Banu, fost mare jucător și antrenor în perioada de aur a fotbalului câmpinean. Un nume de referință, care a făcut istorie...