La ședința ordinară a Consiliului Local Câmpina de la finalul lunii aprilie, consilierul Cosmin Raț a venit cu o propunere care poate aduce 20-25 locuri de parcare pe Strada Sondei.
”Am indentificat un teren pe Strada Sondei, unde există o sondă dezafectată de către cei de la OMV Petrom, și vă cer un acord de principiu pentru a face o cerere pentru a prelua acel teren și pentru a amenaja aici o parcare. De obicei, cei de la OMV nu dau accept pentru altceva, iar o parcare ar fi binevenită în zonă și ar degreva parcările din zona respectivă, inclusiv de pe străzile Victoriei, Bucea, Sondei. Cred că ar ieși vreo 20-25 locuri de parcare, ceea ce nu este puțin și nu trebuie să investim chiar atât de mulți bani”, a spus consilierul Cosmin Raț.
Consiliul Local Câmpina și-a dat acordul de principiu pentru inițierea acestui demers, urmând ca după sărbători să se transmită o solicitare scrisă către OMV.

Andreea este elevă a Școlii de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” Câmpina. Aflată în practică la Mioveni - Argeș, a ajutat la prinderea unui criminal, fapt relatat pe pagina de Facebook a Sindicatului Europol.

Sâmbătă seară, după ora 20.00, pe DN1, la Bănești, a avut loc un spectaculos accident de circulație, soldat, din fericire, doar cu rănirea ușoară a unei pasagere.

Societatea Just Civil Engineering SRL Ploiești, cea care a executat lucrările în cadrul proiectului privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal, a dat în judecată Primăria Câmpina, dosarul fiind pe rolul Tribunalului Prahova.

Consiliul Local Câmpina va discuta și aproba în ședința din 27 noiembrie 2025 vânzarea prin licitație a autoturismului Opel Insignia, cel devenit atât de faimos după ce i-a adus atâtea probleme fostului primar Horia Tiseanu.