Pe 10 aprilie, Primăria Câmpina a dat ordinul de începere a lucrărilor pentru renovarea energetică a trei blocuri din Câmpina - P1 și P3 (foto) de pe Bulevardul Carol I și B1 de pe Strada B.P. Hasdeu, acestea însumând 236 spații locative.
Este vorba despre execuția unor lucrări în cadrul proiectului ”Renovarea energetică pentru blocuri de locuințe din Municipiul Câmpina” prin Planului Național de Redresare și Reziliență - Componenta 5 - Valul renovării Axa 1 - Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență în clădiri rezidențiale multifamiliale Operațiunea A.3.
Licitație a fost câștigată de Romco System SRL București, valoarea contractelor fiind următoarea: blocul P1, Bulevardul Carol I - 4.297.763,66 lei fără TVA; blocul P3, Bulevardul Carol I - 4.315.723 lei fără TVA; blocul B1, Strada B.P. Hasdeu - 4.578.259,67 lei fără TVA. În total, este vorba de 13.191.746,33 lei, adică peste 2,6 milioane euro.
”Am dat ordinul de începere a lucrărilor și am înștiințat asociațiile de proprietari de la aceste blocuri că vor fi demarate lucrările de pregătire a șantierului. Imediat după Sărbătorile Pascale vom avea întâlniri cu proprietarii din fiecare bloc pentru a discuta despre aceste lucrări, precum și sprijinul pe care îl vom acorda pe toată perioada lucrărilor. Este un proiect pe care noi îl considerăm important pentru Câmpina, lucrările contribuind la creșterea gradului de confort al locuitorilor de aici, dar și la facilitarea unor economii, pentru că oameni vor plăti mai puțin pentru încălzirea locuințelor odată cu finalizarea lucrărilor”, ne-a declarat Irina Nistor, primarul municipiului Câmpina.
Termenul de finalizare al lucrărilor este 30 iunie 2026.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

La intersecția străzilor Petrolistului și Sălaj, din spatele Autogării Câmpina, se află un teren care pare al nimănui...

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă zilele trecute când încă mai era puțin zăpadă în Câmpina la un coș de gunoi stradal, aflat în apropierea unei parcări.

În cursul zilei de marți, 17 martie, în intervalul orar 11.00–15.00, polițiștii prahoveni au desfășurat o acțiune cu efective mărite, de tip “RELEU” pentru prevenirea producerii accidentelor rutiere, pe Drumul Național 1(E60).

Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Prahova – Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat, în această dimineață, o amplă acțiune operativă într-un dosar penal instrumentat sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploiești.