În urmă cu puțin timp, la ieșirea din Câmpina spre Cornu a avut loc un accident rutier soldat, din fericire, doar cu pagube materiale.
Primele cercetări ale polițiștilor arată că neacordarea de prioritate a fost principala cauză a producerii acestui accident din care care cea mai "șifonată" a ieșit o mașină cu număr de înmatriculare de București. Nu au fost victime, doar pagube materiale, dar ambii conducători auto implicați în accident au fost conduși la Spitalul Municipal în vederea recoltării unor probe de sânge pentru a se stabili dacă au consumat sau nu alcool înainte de a se urca la volan.

După cum știți, la ședința CJSU din această seară s-a luat decizia furnizării apei începând cu ora 23.00. Vineri, 5, decembrie 2025, ora 23.00. ESZ va livra apă către HidroPrahova, o apă care poate fi folosită doar la toalete. Asta până la confirmarea potabilității de către DSP Prahova, în urma analizelor bacteriologice.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, întrunit vineri, 5 decembrie 2025, a luat decizia ca din această seară, de la ora 23.00, ESZ să înceapă furnizarea apei în rețeaua HidroPrahova. Și este vorba despre 700 km de rețea.

Într-o nouă șediță a Comitetului Local pentru Situații de Urgență Câmpina, a doua de la începerea crizei apei, s-au luat o serie de decizii privind pregătirea pentru o viitoare situație similară crizei apei pe care ne pregătim să o încheiem.

În municipiul Câmpina vor fi deschise, sâmbătă și duminică, trei centre pentru distribuția către populație a apei potabile îmbuteliate.