CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Lucrarea de canalizare de la Poiana Câmpina și-a dovedit eficiența. Nu s-au mai produs inundații la subtraversarea de cale ferată

- Actualitate -

Lucrarea de canalizare de la Poiana Câmpina și-a dovedit eficiența. Nu s-au mai produs inundații la subtraversarea de cale ferată

Ani la rând, ploile torențiale au creat probleme în trafic la Poiana Câmpina, în zona subtraversării de cale ferată. Canalizarea nu făcea față debitului mare de apă rezultat din precipitații și din scurgerile de apă de pe străzile adiacente, astfel că sub podul de cale ferată se produceau inundații, nivelul apei ajungând uneori la 70-100 cm. Traficul auto se bloca și se formau coloane de mașini atât spre podul care face legătura cu Câmpina, cât și pe DJ 101P. Practic întreaga intersecție era inundată.

Județul Prahova s-a aflat sub cod portocaliu de ploi torențiale de duminică, de la ora 10.00, până luni dimineață, la ora 4.00. Și au fost cantități mari de precipitații inclusiv la Poiana Câmpina. Pentru prima dată după foarte multă vreme, nu s-au mai produs inundații la subtraversarea de cale ferată, iar traficul rutier nu a mai fost blocat. Acest lucru se datorează lucrărilor efectuate la sfârșitul anului trecut, de modernizare a canalizării pluviale, investiție de aproximativ 1,46 milioane lei, realizată de Primăria Poiana Câmpina în parteneriat cu Consiliul Județean Prahova. După cum ne-a precizat primarul comunei Poiana Câmpina, Sergiu Constanda, în timpul lucrărilor a fost introdus un canal colector pe o lungime de 386 m (pentru preluarea apelor pluviale și direcționarea lor spre stația de epurare), au fost realizate 12 cămine de vizitare în partea carosabilă (din tuburi de beton prefabricate, cu diametrul de 120 cm), a fost montat un separator de hidrocarburi din beton și a fost reabilitată gura de scurgere a apei, din intersecția de la subtraversarea de cale ferată.
Această lucrare și-a dovedit eficiența, pentru că, iată, la ploile torențiale de duminică, zona nu s-a mai inundat.


26 Jun 2023 20:59 3267 vizualizari


Comentarii






748 vizualizari 14 Sep 2025 21:34 Din 15 septembrie, lucrări de reparații la poduri din Prahova. Trafic restricționat temporar

Din 15 septembrie, lucrări de reparații la poduri din Prahova. Trafic restricționat temporar

Începând cu data de 15 septembrie 2025, pe raza județului Prahova vor fi instituite restricții de circulație ca urmare a executării unor lucrări de reparații la poduri situate pe drumurile naționale.

citeste mai mult
893 vizualizari 14 Sep 2025 11:57 Ritm bun de lucru pe drumul Valea Doftanei - Săcele

Ritm bun de lucru pe drumul Valea Doftanei - Săcele

De aproximativ o lună și jumătate au început lucrările la unul dintre cele mai așteptate drumuri din România  Valea Doftanei - Săcele, alterativă la DN1, zona Văii Prahovei.

citeste mai mult
1148 vizualizari 13 Sep 2025 22:21 ”Maior Constantin Marinescu” este numele asociației rezerviștilor câmpineni, după obținerea personalității juridice

”Maior Constantin Marinescu” este numele asociației rezerviștilor câmpineni, după obținerea personalității juridice

Rezerviștii câmpineni s-au întâlnit la sala de conferințe a hotelului SEVA pentru sărbătorirea a 100 de ani de la înființarea primelor structuri asociative ale rezerviștilor din România și desfășurarea primei Adunări Generale, după constituire, a Asociației Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere ”Maior Constantin Marinescu”, noua denumire a asociației rezerviștilor din Câmpina.

citeste mai mult
1670 vizualizari 13 Sep 2025 17:42 Doi polițiști și un jandarm din Prahova au salvat viața unei tinere de 16 ani, care vroia să-și pună capăt zilelor

Doi polițiști și un jandarm din Prahova au salvat viața unei tinere de 16 ani, care vroia să-și pună capăt zilelor

Sâmbătă, 13 septembrie, în jurul orei 15.10, prin apel la 112 a fost semnalat faptul că o adolescentă de 16 ani se afla în pericol de a-și pune capăt vieții, într-o parcare supraetajată din municipiul Ploiești.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV