Eveniment emoționant la sediul Protoieriei Câmpina, joi dimineață. În prezența mai multor preoți, părintele protopop Grigore Melnic i-a premiat pe managerii spitalelor din Câmpina și Breaza, oferindu-le acestora câte o medalie și o diplomă din partea Patriarhiei Române. Cele trei spitale sunt unități suport - COVID încă de la începutul pandemiei de coronavirus.
Cei trei manageri sunt dr. Irina Minescu - managerul Spitalului de Psihiatrie Voila Câmpina, dr. Călin Tiu - managerul Spitalului Municipal Câmpina și Ilie Colorian - managerul Spitalului de Boli Pulmonare Breaza. Premiile le-au fost oferite managerilor, dar sunt dedicate instituțiilor pe care ei le reprezintă și angajaților acestor instituții medicale, implicați în lupta împotriva COVID-19. S-au spus cuvinte frumoase, atât din partea gazdei, cât și a celor trei manageri, iar la final preoții prezenți au cântat un vibrant ”La mulți ani”. (video)
Premiile oferite managerilor celor trei spitale au constat într-o medalie cu efigia Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, medalie certificată din punct de vedere al originalității de Monetăria Statului, și o diplomă de onoare semnată de Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul părinte Daniel.

În cursul zilei de marți, 13 ianuarie, pe Bulevardul Carol I din municipiul Câmpina, la ieșirea spre Cornu, acolo unde o alunecare de teren pune în pericol siguranța traficului rutier, o Comisie pentru Situații de Urgență de la nivelul județului a venit pentru constatări.

Polițiștii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat marți, 13 ianuarie, o acțiune de tip campanie de informare și prevenire, intitulată „Ziua fără accidente rutiere pe drumurile naționale din județul Prahova”.

În cursul dimineții de marți, 13 ianuarie, în zona centrală, a blocurilor, din centrul comunei Poiana Câmpina a fost semnalată o avarie la rețeaua de apă.

Alunecarea de teren din zona Câmpinița, care dă atâtea bătăi de cap administrației câmpinene, nu este o noutate.