În ultimele zile s-au înregistrat cantități însemnate de precipitații în localitățile din jurul municipiului Câmpina, una dintre cele mai afectate zone fiind porțiunea din jurul barajului și a lacului de acumulare Paltinu a drumului județean care leagă municipiul Câmpina de comuna Valea Doftanei.
Aici, în curbele din zona barajului Paltinu, după cum se poate vedea și din imaginile preluate de pe Facebook, cantitățile mari de apă căzute în intervale scurte de timp au adus numeroase aluviuni și chiar bolovani și crengi sau rădăcini de mari dimeniuni, ceea ce a creat serioase dificutăți în desfășurarea traficului rutier în condiții acceptabile. S-a intervenit destul de rapid din partea autoritățlor, dar mai multe autovehicule, inclusiv un autobuz care face legătura între Câmpina și Valea Doftanei, au avut probleme în zona respectivă.

În jurul orei 11.15, la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” a început să sune o alarmă de incendiu, undeva din zona administrativă, unde se află birourile directorului și secretariatul.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Joi după-amiază, în jurul orei 16.00, la Valea Doftanei, în satul Trăisteni, pe DJ102I a avut loc un accidet rutier între o cifă și o autoutilitară, în aceasta din urmă aflându-se două persoane.

La doar patru zile de la demararea lucrărilor de stabilizare a zonei afectate de alunecarea de teren de pe DJ101R, la ieșirea din municipiul Câmpina spre DN1, intervenția din teren a intrat deja într-o etapă vizibil avansată.