În această după amiază, în jurul orei 16.45, la Breaza de Sus (localitate care aparține de orașul Breaza) a avut loc un incident mai puțin obișnuit. O căruță s-a răsturnat în exteriorul drumului, prinzându-i dedesubt pe doi copii, o fetiță de 5 ani și un băiețel de 5 ani și jumătate. Amândoi au fost răniți, fetița fiind și în stare de inconștiență.
Încă nu se știe cu exactitate cum s-a produs acest incident. Potrivit datelor furnizate de purtătorul de cuvânt al ISU Prahova, Raluca Vasiloae, la fața locului se află o ambulanță Smurd și una de la Serviciul Județean de Ambulanță, cadrele medicale acordându-le copiilor primul ajutor și urmând să-i transporte apoi la spital. Echipajele de intervenție au ajuns cu dificultate la locul unde s-a produs accidentul pentru că este vorba despre o zonă greu accesibilă. Cadrele medicale de la cele două ambulanțe au mers pe jos mai bine de 2 km pentru a ajunge la copii. Poliția cercetează acum modul în care s-a produs acest accident. Din primele cercetări reiese că fetița și băiețelul se aflau în căruță în momentul în care aceasta s-a răsturnat. Era încărcată cu mai mulți saci cu prune și nu a mai avut stabilitate pe drumul greu accesibil.

Într-o lume în care tot mai mulți copii se confruntă cu frica, izolarea sau violența în mediul școlar, Ziua Internațională a Nonviolenței în Școală devine mai mult decât o dată din calendar, devine un moment de reflecție, dialog și asumare.

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

Sediul din Câmpina al Poștei Române, situat pe Strada Ardealului, este scos la închiriere de la finalul anului trecut, alături de multe alte sedii ale oficiilor poștale din țară.

La Colegiul Național Militar "Dimitrie Cantemir" din Breaza va fi construită o biserică din lemn, în stil maramureșean, amplasată în apropierea comandamentului instituției.