Salvatorii montani din Prahova au avut de lucru joi seară, atunci când au fost solicitați de un grup de turiști surprinși de noapte și cuprinși de epuizare în Munții Baiului.
Pe cei cinci turiști, care au vrut să parcurgă un traseu din Munții Baiului, i-a prins noaptea pe munte, a intervenit și epuizarea fizică, fiind nevoiți astfel să solicite ajutorul Salvamont. Cinci salvatori montani de la Azuga au plecat după ei, coborându-i în siguranță în oraș, turiștii alergându-se doar cu sperietura.
(Foto - Salvamont Prahova)
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

În cadrul ședinței Consiliului Local Câmpina de joi seară, primarul Irina Nistor, răspunzând unei întrebări, a vorbit despre continuarea lucrărilor prin HidroPrahova în cadrul proiectului european privind înlocuirea și extinderea rețelei de apă și canalizare.

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au pus în executare, la data de 26 noiembrie, două mandate de percheziție domiciliară în comunele Bărcănești și Florești, la adresele unei persoane bănuite de comiterea infracțiunii de prepararea, producerea, experimentarea, deținerea, transmiterea sub orice formă, depozitarea, distrugerea, comercializarea, precum și foloisrea de articole pirotehnice din categoriile F2, F3, F4, T1, T2, P1, P2, efectuate fără drept, faptă prevăzută de Legea nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive.

Procurorii DIICOT au descins în cursul dimineții de joi, 27 noiembrie, inclusiv în Prahova, în cadrul unui dosar în care sunt vizate firme care comercializează combustibili.

În Parcul Regele Mihai I din centrul municipiului Câmpina va avea loc duminică, 30 noiembrie, de la ora 18.00, momentul mult așteptat al aprinderii iluminatului festiv de sărbători.