UPDATE, ora 11.15 - Traficul a revenit la normal.
În cursul acestei dimineți, un motociclist în vârstă de numai 24 ani și-a pierdut viața într-un tragic accident rutier.
Acidentul a avut loc pe DN1A, la km 116, pe raza localității Teișani, în evenimentul rutier fiind implicat și un autoturism condus de un bărbat de 38 ani.
După cum a precizat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, rezultatul la testarea cu aparatul etilotest a fost negativ în cazul conducătorului auto. Traficul rutier este deviat.
Din păcate, pentru tânărul motociclist nu s-a mai putut face nimic, acesta având leziuni incompatibile cu viața.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În cursul zilei de duminică, 9 august, polițiștii din Florești au dispus reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 40 ani, din comuna Florești, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de încălcarea ordinului de protecție și amenințare.

Salvamont Prahova a publicat în urmă cu puțin timp niște imagini extrem de spectaculoase din cadrul misiunii de sâmbătă, de salvare a doi alpiniști germani din peretele Văii Albe, din Bucegi.

Cel mai dificil traseu de alpinism din Munții Bucegi este pe peretele Coștilei și al Văii Albe, trasee care necesită un echipament adevcat, experiență și o pregătire specifică.

Codul portocaliu și mesajul RO-ALERT nu au rămas fără urmări, pompierii militari prahoveni fiind solicitați să intervină în mai multe cazuri la copaci doborâți în urma furtunii de sâmbătă de la prânz.