Aglomerație, gălăgie, sute de buchete de flori, mașini parcate, altele care nu mai aveau unde parca... dar și emoții și bucurii, cam astfel ar putea fi sintetizată prima zi a noului an de învățământ la Școala Gimnazială Centrală Câmpina.
După salutul directorului Gabriela Cazacu, binecuvântarea preotului și cuvântul inspectorului principal de poliție Cătălin Grancea, prezent alături de comisarul șef Dragoș Ionescu la festivitate, copiii au mers în clase. Cei mai mici și-au cunoscut învățătorul, cei din clasa a V-a, dirigintele, iar cu toții s-au bucurat de revederea colegilor, a cadrelor didactice, dar și de emoția unui nou început.
De asemenea, în rândul părinților prezenți au remarcat și doi politicieni locali - Adrian Pițigoi și Alexandru Anghel, discreți, fără a ieși în evidență, veniți la festivitatea de deschidere a noului an școlar în calitate de părinți. Și am mai remarcat absența oricărui reprezentant al administrației locale.

1 Iunie se sărbătorește la Câmpina în Parcul Soceram, de la ora 16.00, cu distracție și momente spectaculoase pentru toată familia.

Asociația Câmpina Curată a pregătit un program frumos și bogat pentru copii, de 1 Iunie. În prima parte a zilei, distracția va avea loc în Parcul Mini Soceram de pe Strada Schelelor.

După cum am anunțat recent, primul spectacol din seria Câmpina Summer Park Music va avea loc pe 1 iunie, în Centrul Civic, de la ora 20.00

Câmpina Summer Park Music este unul dintre cele mai frumoase proiecte ale Casei de Cultură „Geo Bogza”, încă de când la conducerea acestei instituții se afla Alexandra Toma. Lucrurile s-au mai schimbat, dar acest eveniment - din fericie - s-a păstrat.