La București, au loc vineri și sâmbătă Campionatele Naționale de Atletism în Sală pentru sportivii sub 18 ani (juniori II), CSS ”Constantin Istrati” Câmpina fiind reprezentat de trei sportivi. Încă din prima zi, clubul câmpinean a obținut deja două medalii.
Astfel, Ciprian Costache (antrenor Mihaela Marin) s-a clasat pe locul al doilea în proba de aruncarea greutății, cu 15,62m, în vreme ce Ștefan Gagiu (antrenor Jenica Bran) s-a clasat pe locul al treilea în proba de săritura în înălțime, cu 1,75m, nou record personal.
De asemenea, tot vineri, în prima zi a competiției, Alexia Tudorache (antrenor Nicolae Pavel) s-a clasat pe un foarte bun loc 5 în proba de aruncarea greutății, cu 11,69m, iar rezultatul este foarte bun în condițiile în care Alexia este la categoria de vârstă juniori III. La rândul său, Ștefan Gagiu a participat și la calificările pentru finala probei de săritura în lungime, care va avea loc sâmbătă. Cu o săritură care a măsurat 6,09m, sportivul câmpinean s-a calificat de pe locul al patrulea în finala de 13, reprezentanții CSS-ului așteptând o medalie, cât mai strălucitoare, în finala de sâmbătă.

Fotbalul, ne place sau nu, continuă să rămână sportul-rege. Și ca oricărui suveran trebuie să i se acorde o anume importanță. În Câmpina, administrația locală are un club sportiv, care are și o echipă de fotbal, inclusiv la nivel de seniori.

A fost ca un joc în familie, un joc amical, în care s-au întâlnit echipele Viitorul Bănești și Sportul Câmpina.

Cursurile unei noi școli de arbitri de fotbal încep din 4 august în mai multe localități din Prahova, printre care și Câmpina.

Pe terenul sintetic de la Căminul Petrol, după derby-ul local amical dintre CS Câmpina și Muscelul Câmpina, a mai avut loc un meci amical la nivelul echipelor de juniori.