Sâmbătă și duminică, la București se desfășoară Campionatul Național de Atletism pentru seniori. În prima zi a întrecerilor, la startul probei de aruncarea greutății s-au aliniat și doi sportivi câmpineni - Ciprian Costache, legitimat la CSS ”Constantin Istrati” Câmpina, și Marius Vasile, fost component al grupării câmpinene, aflat la prima competiție pentru CSM București, club la care este legitimat de la 1 ianuarie 2023, ambii sportivi fiind pregătiți de Mihaela Marin.
Astfel, Ciprian Costache, care este încă junior, s-a clasat pe un foarte valoros loc 4, la categoria tineret, cu 14,07m. Mai titratul Marius Vasile a obținut titlul de vicecampion național, cu un nou record personal - 15.54m.
Săptămâna viitoare sunt programate finalele Campionatului Național de Aruncări Lungi. Așteptările cele mai mari pentru antrenorul Mihaela Marin sunt la sportiva Andreea Lungu, care poate obține calificarea la Cupa Europei, care va avea loc în Portugalia.

Aprobarea Regulamentului de organizare și funcționare a CS Câmpina se află pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Câmpina de joi, 27 august 2026.

A fost prima etapă a Ligii a 4-a Prahova. O rundă cu 29 goluri și câteva rezultate interesante.

Fosta echipă de prim eșalon județean, cu pretenții de promovare și acum, Unirea Cocorăștii Colț a fost adversarul formației Sportul Câmpina în prima etapă din noua ediție de campionat.

Sâmbătă dimineață a debutat o nouă ediție a Ligii a 4-a Prahova.