”Orizonturi europene” este numele Taberei internaționale de pictură, care se desfășoară la Balcic, în Bulgaria, în perioada 3-12 septembrie 2024.
Este o tabără internațională la care România este reprezentată de un singur artist plastic - câmpineanul Gabriel Dima. Chiar de la Balcic, din apropierea Castelului Reginei Maria, Gabriel Dima ne-a declarat: ”Am primit cu ceva timp în urmă invitația de a participa la Tabăra internațională de pictură Orizonturi europene, care are loc la Balcic, în Bulgaria, fiind organizată de Primăria Balcic, în colaborare cu Galeria de Artă a localității. Ajuns aici, am descoperit că sunt singurul pictor din România invitat, alături de artiști din Polonia, Turcia și, desigur, țara gazdă, Bulgaria. Pentru mine personal este o experiență interesantă, având ocazia să cunosc și să interacționez cu artiști din alte țări europene. Tabăra se va încheia pe 12 septembrie, cu vernisajul expoziției lucrărilor realizate în cadrul taberei de toți artiștii prezenți”.

O vreme rece și cu ceață, foarte asemănătoare cu cea din urmă cu 36 ani, atunci când, în dimineața de 23 decembrie, militarii în termen și mai mulți ofițeri și personal civil de la unitatea din Câmpina au fost victimele unei ambuscade în fața Aeroportului Otopeni.

Foaierul Casei Tineretului din Câmpina nu a arătat niciodată atât de frumos ca în aceste zile în care aici are loc Târgul de Crăciun al Copiilor.

Ediția de vineri, 19 decembrie, a Seratelor Culturale Elstar a prilejuit o dublă lansare, o încununare intesă a poeziei și a dialogului între oameni de valoare.

Librăria Elstar a fost locul unei întâlniri cu literatura de calitate, încărcată cu o atmosferă caldă.